2008. április. 18. 09:30 Utolsó frissítés: 2008. április. 18. 10:22 Vélemény

Somodi: 85 milliárdra nőhet a BKV adóssága

Somodi László, a BKV közlekedési vezérigazgató-helyettese a szakszervezetekkel megkötendő, több évre vonatkozó megállapodásban látja a kivezető utat a közlekedési vállalat csőd közeli helyzetéből. Addig azonban akár 86 milliárd forintra is fölmehet a BKV jelenleg nyolcvanmilliárdos adóssága.

Somodi László
© Szegő Péter
A BKV működőképességének fönntartásáról szólva, Somodi László vezérigazgatóhelyettes a hvg.hu-nak kifejtette: „ha az állam nem tud a főváros részére, a főváros pedig a BKV részére többletforrásokat biztosítani és a BKV-n belül sem sikerül létszámleépítéssel, illetve bármilyen egyéb költségcsökkentéssel pénzeszközöket fölszabadítani, akkor hitelfölvétellel kell a BKV működőképességét fönntartani. Ezzel tovább nő a nyolcvanmilliárdos adósság akár 84-86 milliárdra.”

Hogyan lehet az adósságcsapdából kimászni? – tettük fel a kérdést. „Valaminek történnie kell. Olyan nincs, hogy már kimerült minden tartalékunk. Hosszú távú megállapodást kellene kötnünk a szakszervezetekkel arról, hogy a régóta itt dolgozó, a BKV-nak elkötelezett munkavállalókat megtartjuk és egzisztenciális biztonságot adunk nekik. Nem lehet a dolgozókkal folyamatos háborúban állni, de az sem megy, hogy olyan követeléseket teljesítsünk, amelyek kizárják a hatékonyság javítását. Az például elfogadhatatlan, hogy hosszú távon ne legyen telephelybezárás, létszámleépítés vagy kiszervezés.” – válaszolta a közlekedési szakember.

Arra a kérdésre, hogy Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesnek, akinek a nevéhez fűződik az elvetélt paraméterkönyv-tervezet, le kell-e mondania, Somodi határozott nemmel felelt, hozzáfűzve, hogy „nem tisztem erre a kérdésre válaszolni.”.

Somodi László elmondta: a legtöbb szakszervezet csatlakozott a munkabeszüntetéshez, viszont az alvállalkozók – például a Nógrád Volán, vagy az egyik vonalon a Volánbusz – által üzemeletetett, főleg Dél-Pesten és Észak-Pesten közlekedő járatok el fognak indulni. A cég abban is megállapodott a Volánbusszal, hogy az saját elővárosi járatain elfogadja a BKV-bérleteket. „Örülnék annak, ha minél több kolléga fölvenné a munkát” – jegyezte meg Somodi.

A vezérigazgató-helyettes rámutatott: bár éjféltől éjfélig van meghirdetve a sztrájk, de ténylegesen csak körülbelül tizennyolc órát tart: az éjszakai járatok normálisan közlekednek mind péntek hajnalig, mind pénteken késő este.

Somodi ott volt a Fővárosi Közgyűlés Városüzemeltetési és Környezetgazdálkodási Bizottságának csütörtöki ülésén , ahol – mint elmondta - a [BKV menetrendjét tartalmazó, teljesítményi kritériumokat meghatározó] paraméterkönyvet a jelenlegi formájában nem fogadták el, hanem úgy döntöttek, hogy még egy hónapot dolgoznak rajta. Remélik, hogy kialakul a szakmai konszenzus, ugyanis elkészítésébe bevonják a szakszervezeteket, illetve a szakmai civil szervezeteket is. Hozzátette a bizottsági tagok egyhangúan szavaztak a kérdésről. Azt a vezérigazgató-helyettes egyelőre nem tudta megmondani, hogy mekkora megtakarítást irányoz majd elő a paraméterkönyvnek az új változata.

Somodi elismerte: bár az elmúlt tíz évben az utasforgalom csökkent, „a lakosság igényli azt a szolgáltatási színvonalat és teljesítményt, ami ma megy Budapest utcáin”. Leszögezte: decemberben hat szakszervezet és a BKV-vezetés aláírt egy megállapodást, mely többek közt rögzíti, hogy az akkor még csak készülő paraméterkönyv kidolgozásába bevonják a szakszervezeteket is. Ezt a vezérigazgató-helyettes szerint a BKV betartotta. Gulyás Attila szakszervezeti elnök tehát nyitott kapukat dönget, amikor szeretné, hogy a VTDSZSZ a döntés-előkészítés részese lehessen.

Szerettük volna minderről megkérdezni Hagyó Miklós főpolgármester-helyettest is. Titkárságán azt a választ kaptuk, hogy jelenleg csak e-mailben lehet vele interjút készíteni, úgyhogy attól eltekintettünk.

Szegő Péter

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.