2006. január. 11. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. január. 11. 19:28 Vélemény

Jótevőnk, a hetesember

A bordó Opel megáll a munkanélküli Tibiék előtt, s ha gazdája ott végez, gyalog megy tovább az utcában. Belátogat öt-hat családhoz, ahol rendszerint gyeses az anyuka, s napszámba jár a férj. Ha van ugyan napszám, mert így telente már csak öregasszonyoknál lehet fát vágni. Onnan meg egy üveg pálinkára valót se lát az ember. Ő viszont gyorsan ad kölcsönt. Az egyik kuncsaftja szerint: "Be van ez járatva!" Ahogy a megyei reklámlapban, sőt az országos tévékben hirdetik: harmincezertől kétszázezerig. Azonnal. Kézbe számolva. Állítólag valami papírt is aláírat, ez azonban az adósokat nemigen érdekli. Még senki sem olvasta el.

© HVG
Az üzlet pedig egyre sebesebben száguld. Ellenállás alig, de azért akad. Gamil Elemér például, a nyírbélteki cigány kisebbségi önkormányzat elnöke óvná a romákat az ilyen hitel felvételétől. Szerinte e családok képtelenek kordában tartani a saját költségvetésüket. Jobban járnának szigorúbb gazdálkodással - mondja. Amikor utcabelijei hitelt akartak fölvenni, s elhívták, ő csúnya, nehéz kérdéseket tett föl a hetesembernek. Meg is sértődött az az áldott szíve szegénynek.

Immár egész vidékek hetesembernek hívják. A név azért ragadt rajta, mert a hitelt hetente kell törleszteni, és a pénzért ő mindenütt személyesen is megjelenik. Kezdetben szombatonként járt, hiszen a dohányban előző nap fizetik a gazdák a heti napszámokat, és Szabolcsban körülbelül tízezer napszámos dolgozik nyaranként az ágazatban. Később más napokon is látni lehetett, hiszen fél falvak tartoztak neki, úgyhogy a szombatba nem fért bele a behajtás.

A pénzügyi rt - mert ilyen vállalkozásról beszélek - hirdetésében egy példát is fölhoz: 90 ezer forint kölcsönt ad 39 hétre, és a heti törlesztés 3861 forint. Vagyis 150 579 forintot kell visszafizetni. Pipafüst, háromnegyed év alatt még 100 százalék kamat sincs. Ki veszi föl az ilyen hitelt? Akinek állandó munkája van, az aligha, mert a munkáltatók zömmel folyószámlára fizetnek, s a folyószámlával bankkártya is jár. A hetesember ügyfelei a legelesettebb falusiak. Munkanélküliek, cigányok, szesztestvérek, megrokkantak. Akiknek reményük sincs másra. A társadalomnak ők nem sokat számítanak, a szolidaritás pedig csak szó, szó, szó. Ám szépen mondják. Hogy uzsorás lenne a hetesember? Ugyan már. Az uzsora megszűnt, felejtsük el. És hitelezni jogosult az is, akit a köznyelv inkább hívna uzsorásnak - mondja a PSZÁF illetékese. Azt nem teszi hozzá, hogy társadalmunk igazolni kívánja a brechti axiómát, miszerint egy bankrablás semmiség egy bankalapításhoz képest.

A megyei reklámlapban hetente száznál több hitelezési ajánlatot tesznek a brókerek. Ekkora jótevő azért nemigen lehet köztük. Persze jó gyomor kell - magyarán: erkölcsi beszámíthatatlanság (moral insanity) -, hogy a társadalom legszegényebbjeit gátlástalanul kopassza egy pénzes réteg. Nincs rá jobb kifejezés: ez a banki alvilág.

KUN ISTVÁN

(A szerző publicista)