2005. június. 08. 19:57 Utolsó frissítés: 2005. június. 09. 13:24 Vélemény

Orbán-bizottság kontra Gyurcsány-bizottság

Az Orbán illetve a Gyurcsány család vagyongyarapodását vizsgálni hivatott parlamenti bizottságok megalakulásának körülményei, a meghallgatások várható kimenetele nagyszabású politikai színjátékra, mondhatnánk cirkuszi előadásra utalnak. Híven tükrözik a magyar pártpolitika jelenlegi színvonalát.

A választási ciklus utolsó évébe lépve a magyar politikai közélet szereplői – a hagyományoknak megfelelően – igyekeznek minél többeknek kívánatosnak mutakozni. A politikai gesztusok és ígéretek száma tehát emelkedik, és gyakran elhangzik az az ígéret is, hogy ebben a kampányidőszakban nem lesz ígérgetés.

Ennek megfelelően a két nagy politikai párt részéről tapasztalható fokozódó kompromisszum-készség a középről elnyerhető szavazatok megszerzését célzó tudatos stratégia része. Ez azonban nem zárja ki a már meglévő, masszív szavazói bázis megtartását célzó politizálást, a politikai ellenfelekkel nem annyira pragmatikus kérdéseken, mint inkább érzelmeken és személyeskedésen alapuló állandó viták fenntartását.

Ez utóbbi kategóriába tartoznak a jelenlegi és a legutóbbi miniszterelnök

vagyongyarapodását vizsgálni hivatott parlamenti bizottságok, melyeknek már megalakulása is bővelkedett cirkuszi elemekben, az „érdemi munkát” illetően pedig félő, a szokásos tragikomikus bohóckodás végleg a szórakoztatóipar területére utalja a magyar pártpolitikát.

Anélkül, hogy bármilyen találgatásba bocsátkoznánk a vizsgálódás több mint kétséges eredményéről, az eljárás visszatérő formai elemeit, a műsor hogyanját érdemes tüzetesebben szemügyre vennünk.

Adott két nagy politikai tömörülés, amelyek együttesen uralják nemcsak a parlament, hanem a helyi önkormányzatok kilencven százalékát is. Az eddigi tapasztalatok szerint ez a két nagy erő ciklusonként szerepet cserél, ellenzékből válik kormány és vice versa. A leosztás tehát váltakozik, de meglehetősen kiszámíthatóan.

Mindkét párt karizmatikus, hívei között kimagaslóan népszerű, jól kommunikáló első emberrel bír, aki szinte reprezentálja az őt pajzsra emelő politikai akaratot, a mögötte és vele szemben állók számára egyaránt. Az ilyen pártvezető természetesen állandóan ki van téve politikai ellenfelei támadásainak, mivel az ő személyén keresztül változtatható legkönnyebben a szavazók politikai preferenciája, a párt népszerűsége. Így aztán, kis túlzással, naponta vélt és valós visszaélések vádjai érik; az ártatlanság vélelmének intézménye pedig csupán elv-társai körében illeti meg.

A fiatal magyar demokrácia, de általában minden zsenge kapitalista társadalom valósággal melegágya a kibogozhatatlan ügyleteken és kapcsolatokon keresztül kifejlődő vagyoni és egyéb jellegű egyenlőtlenségeknek. A Közép-Európában eleve sajátos hagyományokkal rendelkező gyanakvás, paranoia és az ironikus értelmezésre való hajlam így újabb és újabb potenciálra tesz szert. Olyan magaslabda tehát a vagyoni gyarapodás ügye, melyet lecsapva, az ellenfél politikai érdekeit kisebb-nagyobb mértékben időlegesen háttérbe szoríthatják, a magukét pedig előtérbe helyezhetik.

Mindazonáltal, ennek a nagyközönség felé mutatott harcos és elkötelezett igazságszeretetnek gyakorlati eredményeket mégsem sikerült felmutatnia az elmúlt másfél évtizedben, pedig alkalom, ügy volt bőven. Véleményem szerint ennek két oka van.

Először is, a kérdéses ügyek nagy részéről kiderült, hogy bár szereplői erkölcstelenül viselkedtek, a törvény betűje szerint jogilag támadhatatlanul. A kiskapuk ügyeskedő kihasználását pedig mintha kimondottan erénynek tartaná a közgondolkodás, annak ellenére, hogy az efféle akciók éppen a közösséget károsítják.

Másodszor, az egyértelműen a politikai elitet is érintő nagyszabású bűncselekményekben (privatizáció, olajügy, bankbotrányok, stb.) a kezdeti erős gyanút, az olykor már-már egyértelműnek tűnő helyzetet az ügy „előrehaladtával” minden esetben sikerült oly mértékben zavarossá tenni ilyen-olyan módszerekkel, hogy a társadalom – aminek érdekében elméletileg a politikusok tevékenykednek – végül semmit sem tudott, de még kevesebbet értett.

Az igazán gyanús ebben az, hogy a vádló, és a másik félre nézve állítólag terhelő információkkal rendelkező „felperes” végül egyetlen esetben sem tárta fel a nyilvánosság számára a birtokába jutott ismereteket. Ennek hátterében olyan sötét motivációk sejlenek föl, amelyek a társadalmi igazságosságra és gazdasági jólétre nézve a legrosszabb forgatókönyv gyanúját ébresztik az alulinformált tömegekben. Felrémlik ugyanis a nyilvánosság kizárásával egymást kölcsönösen zsaroló, az egymás sötét ügyeit összezavarni vállvetve igyekvő, végtelenül korrupt politikai elit utálatos képe. A folyamat végén persze egy-két balek elviszi a balhét, de a kezdeti gyanú, a tulajdonképpeni ügy mintha nem is lett volna, felszívódott az időben, a nép meg néz - hülyén.

Olyan ez, mint a mesében: van is ügy, nincs is. Van is következmény, de mégsincs igazán. A két szembenálló politikai tábor a saját szája íze szerint értelmezheti a történteket, megerősödhet hitében anélkül, hogy tulajdonképpen bármi bebizonyosodott volna. Rossz fényt vet mindez a politikára, így azután tisztességes, igaz képviselői sem nyerhetnek felmentést a gyanú alól. Az emberek pedig vagy undorral hátat fordítanak közügyeiknek, vagy még szenvedélyesebben – és így óhatatlanul a rációra kevésbé fogékonyan – vetik bele magukat a meddő vitákba. Ehhez, vagy ahhoz az oldalhoz húzva, akaratlanul is statisztálnak a nagy cirkusz tovább működéséhez.

Major András

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.