2005. május. 26. 13:41 Utolsó frissítés: 2005. május. 26. 20:46 Vélemény

Szili magával ránthatja Hillert?

Meghatározó szocialista körökben már a kincstári optimizmus is fogytán a közelgő államfőválasztás előtt. Ha Szili nem jön be, Hiller presztízse is megrendül.

Kis János egykori SZDSZ-elnök interjúja óta (Népszbadság, május 19.) még merevebbé vált a szabaddemokrata állaspont, gyakorlatilag mára kizárt, hogy Szili Katalin támogatására valahogy rávehető lenne a liberális képviselőcsoport. A három erre hajló szabaddemokrata, Béky Gabriella, Wekler Ferenc és Mécs Imre nem oszt, nem szoroz.

Egyik kormányzópárt sem enged: ha ez marad az állás, akkor a szocialista pártvezetőknek nem sikerül átvágniuk a gordiuszi csomót, amit saját küldötteik az államfőállító pártkongresszuson kötöttek nekik, hiába győzködték eleinte egymást, s a közvéleményt is: az SZDSZ előbb-utóbb csak-csak beadja a derekát.

Ám a liberálisok megmakacsolták magukat. Miután kivédték az érettségi botrány nyomán Magyar Bálint ellen indított szocialista támadást, azonnal kemény hangot ütöttek meg, és határozottan cáfolták a sajtóban és politikusi berkekben terjedő értesülést a köztük és a szocik között létrejött állítólagos háttéralkuról. Mintha felismerték volna, hogy Szili jelölése éket vert az MSZP vezérkara közé, akik közül egyesek hirtelen rádöbbentek, nem rendelkeznek olyan aduval, amivel biztosítani tudnák üdvöskéjük végső győzelmét. Arról nem is beszélve, hogy a szocialista káderek maguk is ambivalensen viszonyulnak Szilihez: akarják is meg nem is.

Szocialista források arról is beszámoltak, hogy igencsak kiéleződött a pártelnökség viszonya Hiller Istvánnal. Amennyiben Szili mégsem vonulhat be a Sándor palotába, Hiller helyzete is megrendülhet. A pártvezetés nem igazán tud azonosulni rögtönzéseivel. Legutóbb azon akadtak ki, hogy Mandur Lászlót leendő házelnöknek kiáltotta ki (persze ez feltételezi Szili Katalin köztársasági elnök beiktatását) anélkül, hogy megbeszélte volna másokkal.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a kamarillapolitikában otthonosan mozgó, többször félreállított Szekeres Imre elnökhelyettes mára a párton belül ismét komoly befolyással rendelkezik. És ott vannak a többiek: az elnyűhetetlen Baja Ferenc, a szókimondó Toller László pécsi polgármester, az MSZMP-utódpárti topográfiájában magabiztosan eligazodó Kiss Péter kancelláriaminiszter, akit éppen Hiller kezdeményezésére ütöttek el a kormányfőségtől. Ha Szilit leszavazzák, elképzehető, hogy napirendre kerül a párt „visszavétele”, az „irányvonal kiigazítása” - immár Hiller nélkül.

Mohai V. Lajos