Azt, hogy egy jól körülhatárolható, nemzetközi érzelmű értelmiségi kör megpróbált puccsot szervezni a nyugodt...
Azt, hogy egy jól körülhatárolható, nemzetközi érzelmű értelmiségi kör megpróbált puccsot szervezni a nyugodt, konszolidált, a társadalom kétharmados többségét maga mögött tudható miniszterelnök ellen, Borókai Gábortól tudjuk, aki a minap a Heti Válaszban fedte fel tényfeltáró munkájának eredményét: "Leegyszerűsítve azt is írhatom, hogy a globális világot képviselő vagy abban föloldódott értelmiség külföldi és hazai közhangulatot hiszterizáló puccsát sikerült leverni. Méghozzá pusztán kommunikációs eszközökkel. (Merthogy közben a való életben semmi sem történt.)"
A szerző itt - leegyszerűsítve - azt értette puccsleverésen, hogy "A kormány a miniszterelnök koncepciózus strasbourgi fellépésével, majd a civilek és újságírók által szervezett, irdatlan méretű békemenettel alaposan átalakította az interpretációs teret." Eggyel korábbi reakciónkban - leegyszerűsítve - árulkodó elszólásnak tartottuk eme közlés azon dimenzióját, amely mégiscsak a kormány által, khm, inspirált vonulásnak ismerte el a spontán "békemenetet". Itt van viszont a másik dimenzió: a tudatosan tervezett puccskísérlet leverése, amely közlés most, egy napra rá, új mélységet kapott.
A koncepciózus kormányfő ugyanis csütörtökön azzal alakította át az interpretációs teret, hogy pártja egri frakció-összejövetelén kijelentette: "Puccskísérlet zajlott ellenem három fronton, amiben benne volt a CNN és néhány magyar valamint külföldi diplomata is." Orbán szerint az elmúlt másfél évben semmi sem volt a véletlen műve: "az elmozdítására irányuló folyamatnak volt egy nemzetbiztonsági része, a szervezők felhasználták a 'nemzetközi médiát', valamint diplomáciai kapcsolataikat is. (...) szerinte például a CNN Magyarországról szóló tudósításai szándékosan akarták azt a látszatot kelteni, hogy a Fideszen belül egyre erősödik az elégedetlenség személyével szemben, emiatt befolyása meggyengült. Konkrét példaként az Országos Bírói Hivatalt vezetőjének személyét, a kiválasztás körüli híreket említette."
"El kell dönteni, hogy ki melyik párt tagja, melyik oldalon áll" - mondta - leegyszerűsítve - Orbán a hvg.hu forrásai szerint, de még a külügyi apparátusba férkőzött osztályellenséget sem felejtette ki: "az előző kormányokhoz kötődő külügyesek használhatták fel nemzetközi kapcsolataikat arra, hogy gyengítsék személyét." Mindannyiunk megnyugtatására azonban leszögezte: "A puccsot sikerült leverni."
Egy koncepciózus budapesti fellépés, amely átalakította az interpretációs teret:
Ugyanilyen megnyugvással vették tudomásul Budapest dolgozói 1957. május elsején, hogy a Magyar Szocialista Munkáspárt főtitkára arról biztosította őket: "népünk begyógyítja az ellenforradalom által okozott sebeket."
Berecz János, az MSZMP KB ideológiai titkára pedig (csak emlékeztetőül néhány volt elvtársa: Pozsgay Imre, Hoffmann Rózsa, Martonyi János, Szűrös Mátyás, Matolcsy György, Pintér Sándor) emlékezetes könyvében ("Ellenforradalom tollal és fegyverrel") arról ír: "A forradalmi központ célja röviden így foglalható össze:szétverni az ellenforradalmat, rendet teremteni az országban, újjászervezni a szocialista forradalom erőit, és biztosítani a szocializmus építésének folytatását. A kormány és a párt első dokumentumaiban olyan programot vázolt fel,amely a magyar dolgozók legszélesebb rétegeinek érdekeit fejezte ki, függetlenül azok pillanatnyi állapotától és hangulatától. A helyes célok azonban óhajok maradtak volna az ellenforradalmi fegyveres csoportok felszámolása nélkül."
Az ellenforradalmat sikerült leverni. Kár, hogy a CNN nem volt benne, levertük volna azt is, pusztán kommunikációs eszközökkel.