Nyüzsi PLT 2012. április. 10. 16:50

Áder, aki bejött a hidegről

Keressünk érveket Áder János köztársasági elnökké választása mellett!

Keressünk érveket Áder János köztársasági elnökké választása mellett! Az első, ami felötlik, hogy ő folytatni tudná Schmitt Pál nyelvújító munkáját. Nevéhez főződik pl. a jövőpép kifejezés meghonosítása a magyarban. Amellett szegről-végről kolléga is, a csornai Rábaközi Stúdió csatorna Beszédes esték c. talk-show-ja virtuóz sztárriportereként ténykedett, parlamenti elnökként, majd frakcióvezetőként nyilván a hatályos médiajog betűjével, s szellemével tökéletes összhangban.

Az is biztos, hogy a Magyar Hírlap nem fog „A kommunizmus idején lakásügyben élet és halál ura volt Áder” címlappal megjelenni, pedig János 1983-84 között „előadó volt a Budapest VI. Kerületi Tanács lakáscsereosztályán.” – mint az életrajzában is szerepel, és rosszindulatúbb jobbos orgánumok ebből akár azt is levezethetnék, hogy e vonatkozásban Áder egyenesen a Tanácsköztársaság Lakásbizottságát is vezető Szamuely Tibor örököse. De családi ügyekben oly rutinos lap megemlíthetné azt is, hogy Áder apósa a Népköztársaság idején pécsi jogi kar dékánja volt, így nem volt nehéz a tanácsapparátusban elhelyezkedni. Áder elnökké választása véget vethetne ennek a családi vájkálásnak, kár, hogy ezeknek az orgánumoknak a bunkóságánál csak a következetlenségük nagyobb.

Áder János elnöksége új lendületet adhatna a kremlinológiai kutatásoknak, ugyanis ő volt tán az utolsó a Fideszben, aki alapvető, stratégiai kérdésekben bizonyítottan ellent mert (akart) mondani Orbán Viktornak. Meg is kapta érte a magáét. Szeretünk ebből, illetve a Brüsszelbe száműzött Áder mostani esetleges „rehabilitálásából” mélyreható konklúziókat levezetni. A Fideszen belüli harcok, villongások, illetve személyi átrendeződések (mint most a hajdani Orbán-bíráló Áder jelölése) kapcsán hajlamos a nagyérdemű kombinálni. Szoclib oldalon reménykedhetnek, hogy ez most a Schmitt-jelölő Orbán gyengülése, a Schmitt-fúró Kövér győzelme, belviszály, csudajó! Kormánypárti berkekben meg újra el lehet adni, hogy hát kérem, demokratikus párt a Fidesz, ahol természetesek a viták, mi itt a gond. Gond mindkét nézőponttal ott van, hogy egyik sem veszi figyelembe: a NER nem személyi, hanem csoport-autokrácia. A párt és az állam második embere (Kósa és Kövér) az alapító ősatyákhoz tartozik, s a NER-rezsim törvényi alapjainak lerakása (választójogtól az alkotmányozásig) Áder és Szájer feladata volt, utóbbinak családostul. Van még pár ígéretes udvaronc (Lázár, Navracsics, Rogán. Kubatov, stb.), s mindnyájuk felett ott lebeg Simicska Lajos óvó tenyere. Nagyjából ennyi figurának van beleszólása a rendszer érdemi működésébe.

Hogy az alvezérek közt (vagy akár egyik-másik és Orbán viszonylatában) léteztek és létezhetnek – akár stratégiai - nézetkülönbségek, aligha vitás. De mindezt a párt (és állama) demokratikusságának bizonyítékaként felhozni, némiképp poénos. A diktatúra sem monolit, akárcsak – Török Gábort idézve - a Fideszben, úgy ott is vannak „belső ellenakaratok és ellenérdekek”, továbbá, teszem hozzá, palotaintrikák és örökösödési „előválasztások”. Melyek időnként nyilvánosak lesznek. A hatalmon (bármilyen hatalmon) belüli sokszínűség azonban nem garancia a demokratikusságra. Nem garancia semmire. Demokratikus párt attól a Fidesz, hogy sokféle ember és többféle akarat van benne? Szerintem nem.

Könyvtárnyit írtak arról, hogy Sztálin, a vörös cár udvarában hogyan fúrta egymást a ’40-es évek második felében életre-halálra a reformsztálinista, „mérsékelt” Malenkov-Berija-vonal, illetve a hidegháború valódi atyja, Zsdanov (és a „leningrádi fiúk”) Előbb az utóbbiak kerekedtek felül, Sztálin beindította a hidegháborút, de Zsdanov halála után a „reformerek” visszatértek, a „leningrádi ügyben” elintézve a Zsdanov-árvákat, Kuznyecovot, Voznyeszenszkijt, stb. (A felpörgő hidegháborút azonban így sem lehetett már leállítani, Berijának az életébe, Malenkovnak a pozíciójába került, mikor Sztálin halála után mégis megpróbálták.) Vagy a Duce rezsimjében az antiszemita-németbarát keményvonalas Farinacci-, és a „reformfasiszta” Ciano-szárny. (Ki gondolta volna a ’30-as években, hogy Mussolinit a Fasiszta Nagytanács csak úgy leszavazza két évtized diktatúra után?) Mao-rezsim - Lin Piao, a vörösgárdisták irányítója, majd leállítója, az utódjelölt, plusz a „négyek bandája” vs. a mérsékelt Teng és Csou En-laj - közöttük pedig a trónöröklő Hua Kuo-feng miniszterelnök.

Hitlerről nem is beszélve, mert rezsimje maga volt a polikrácia, a sok (al)központú totalitarizmus. Hivatalok, ellen-hivatalok. párhuzamosságok, hatásköri átfedések, pl. Külügy vs. Ribbentrop Büro, aztán Ribbentrop vs. Goebbels, Göring vs. Bormann, SA vs. SS, SS vs. OKW, SD vs. Abwehr, stb., a mozgósításnak úgy hatféle felelőse volt. El is bukták, hála a jó sorsnak. De hogy ettől demokratikusak lettek volna? Mi jelentősége van Áder János hajdani különvéleményének ma a nagy egész szempontjából? S ha lenne is, azt a felfelé buktatás zseniálisan megoldja. Ádernek 2017-ig nemigen lesz módja államelnökként Fidesz-belvitákba operatívan belefolyni. Egyébként pedig van-e relevanciája egy rezsim demokratikusságának megítélése szempontjából, (a belső viták mellett) annak, hogy tagadhatatlanul demokratikusan, fair választási harcban jött létre? Látszólag nagyon sok. De mi van, ha fordítunk a kérdésen egyet? S úgy tesszük fel, hogy van-e relevanciája a kádári rezsim lényegének megítélése tekintetében, hogy tagadhatatlanul demokratikusan, fair választási harcban lett vége? Ugye, hogy már nem olyan biztosan igen a válasz?

Amúgy az Orbán-rezsim nem diktatúra, hanem valahol félúton van a pluralista és tekintélyi állam, a spontán és az irányított demokrácia között, előbbitől gravitálva az utóbbi vonzáskörzete felé. S innen már csak egy ugrás a Horthy-rezsim, mint „irányított parlamentarizmus”: Bethlen-Teleki-Kállay vs. Gömbös-Imrédy-Bárdossy árnyalatokkal. Horthynak is volt Áder Jánosa, hol Bethlennek, hol Telekinek, hol Kállaynak hívták, oszt mire ment vele? Kényszerpálya ma is van. Csak szerencsére nem Adolfnak, hanem Josénak hívják.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.