De akkor Szájer micsoda?
Őszintén nem értem, hogy ez a Fidesznek miért jó.
Az Altus-ügyről beszélek. Nagyon ravasz, hogy ismételten Gyurcsányt emelik föl ellenfélnek, megfejelve azzal a paranoid üzenettel, hogy a gonosz Unió pénzeli a törvényes magyar kormány ellenzékét. Miközben a surranópályán jön a Jobbik. Az a Jobbik, amelyik kilépne, de legalábbis távolodna az EU-tól, és amely párt már régen lecsukatta volna Gyurcsányt. A Fidesz értelemszerűen egyiket sem tudja teljesíteni, bár a másodikkal megpróbálkozott. Így a roppant cseles Fidesz végül is a Jobbik kezére játszik azzal, hogy a maga keltette elvárásoknak nem tud megfelelni, Vonáék viszont gond nélkül meg tudják ígérni.
Mindig ez van. Hihetetlen energiával, súlyos milliárdokkal levernek két-három százalékot a Jobbikról, hogy ugyanazzal a lendülettel megágyazzanak egy tízszázalékos gyarapodásnak. Az összes kommentátor, aki a Fidesz kommunikáció zsenialitását szokta hangsúlyozni, meg majd pislog, ha a habonyi-finkelsteni út végén egy Jobbik-kormány integet.
Egyelőre azonban csak azért pislognak, hogy jobban lássák a sorvezetőt, amely alapján autonóm véleményüket ki kell alakítaniuk. Azt mondja Lánczi Tamás, kurzuspolitológus, hogy politikailag aggályos,hogy Gyurcsány cége EU-s megbízást kapott. Szerintem is az. Politikailag aggályos, és nekünk, akik a kormány Brüsszel elleni habverését dermedten szemléljük, kifejezetten rosszul jön. Ennél már csak az lenne aggályosabb, ha az Unió egy megbízás odaítélésekor politikai szempontokat mérlegelne, mert úgy a Brüsszel elleni habverésnek picivel több alapja lenne.
Ami ugyanis magát az esetet illeti, és amiről miniszterelnök úr és nyomában a független politológus úr beszélt, hogy tudniillik azzal, hogy egy cégnek, az Altus Rt-nek az Unió megbízást ad, és a cégből származó osztalékából Gyurcsány a Demokratikus Koalíciót támogatja, az burkolt pártfinanszírozásnak számít, szóval, ez a kijelentés egy marhaság. Mert akkor ennek analógiájára képzeljük el azt, hogy Szájer József vagy Pelczné Gál Ildikó fölveszi az európai parlamenti fizetését, és ezt követően befizeti a tagdíját a Fidesznek. Úgy ez is burkolt pártfinanszírozás?
Aligha. Ugyanis a munkájukért – vagy legalábbis a tisztségükért – kapják a pénzt, és a magánügyük, hogy mire fordítják azt. Ahogy az Altus esetében is azt kéne bizonyítani, hogy kifejezetten azért jutott megrendeléshez, hogy az abból származó hasznot, vagy annak egy részét valaki a DK-nak továbbítsa, és így az is föltételezhető, hogy a munkát – részben vagy egészben – el sem végezték. Esetleg a cég a párt helyett végzett valami tevékenységet, és a megbízása is ennek szólt.
Ahogy Lánczi Tamás esetében ez pontosan történik. Az a burkolt pártfinanszírozás, hogy egy állami megrendelésekből élő cég alkalmazottja semmi mást nem csinál, csak a kormánypárt bizonyítványát magyarázza, működését fényezi. Magyarán: a Fidesz helyett az adófizetők állják a Fidesz propagandáját. Kezdeményezem is rögtön a párt állami támogatásának megvonását. Ja, mégsem. Sajnos ez sem burkolt pártfinanszírozás. Teljesen nyíltan csinálják.