Nem az a fő kérdés, melyik MSZP-s adta át a beszédet a Fidesznek. A kérdés az: hogyan működnek a titkosszolgálatok ebben az országban?
Pintér Sándor elkúrta. Nem kicsit, nagyon. Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amit ő csinált. Két és fél évvel azután, hogy kijelentik, a BM bizony nem hoz semmit nyilvánosságra az őszödi beszéd kiszivárogtatásával kapcsolatban, mivel "nem hajlandó részt venni egyetlen párt belső harcában sem", különben is, "a 2010-es választásokkal véget ért az a korszak, amikor a titkosszolgálatokat politikai célokra lehetett felhasználni", szóval mindezek után a belügyminiszter alá tartozó Alkotmányvédelmi Hivatal halkan közzétesz két dokumentumot, hogy végre mindenki megtudja az igazságot az őszödi szivárogtatásról.
Választási kampány közepén. És ugye hogy véget ért az a korszak. A lakájmédia ért a szóból, és egyből tényként értelmez: "Gyurcsányék szivárogtattak". Ami egyébként, ettől teljesen függetlenül, még igaz is lehet. De abszolúte nem következik ennek a két doksinak a kontextusából.
A legfontosabb ezzel kapcsolatos infóra, hogy ti. ez a két irat nem azonos az őszödi szivárogtatással kapcsolatos 2009-es, titkosszolgálati végső jelentéssel, Bajnai Gordon emlékeztetett, sőt, még azt is megosztotta a nyilvánossággal, hogy ezek az iratok "annak következtetéseivel ellentétes megállapításokra próbálják rávezetni a nyilvánosságot", ráadásul úgy, hogy minden, a Fideszre kínos infót szépen anonimizáltak bennük. Fogalmam sincs, hogy pontosan miért és min vagyunk meglepve.
Van ugye egyrészt a "Gyümölcsöskert" dosszié, amely megállapítja, hogy a kikerült felvétel nem a kormányüdülő lehallgatásának eredménye, nem másolat, ellenben a cég tudja, melyik jobboldali személy birtokolta a felvételt közvetlenül a nyilvánosságra kerülés előtt. Ez a személy – és ez már a "Gerilla" nevű aktából tudható – nem más, mint az értelmes módon Guevara fedőnéven azonosított Rózsa-Flores Eduardo, aki történetesen már nem lehet köztünk, hogy elmondja a saját verzióját, mert bolíviai kommandósok 2009-ben kinyírták. Ez a szintén erősen kitakart dokumentum láthatóan nem Őszödről szól, hanem őróla, a célszemélyről, akit éppen a 2006-os ősz óta figyeltek, mert akkoriban, khm, aktív szélsőpolgárokkal tartotta a kapcsolatot.
Hosszan el lehetne merengeni azon a kérdésen, hogy az MSZP-n belül kinek állt érdekében hírt adni az őszödi beszédről, és hogy valóban nem a kérdést máig lebegtető akkori kormányfő akarta-e egy ügyesnek szánt kommunikációs húzással elejét venni annak, hogy az ügyet a Fidesz diktálja. Előbb-utóbb ez is ki fog derülni. A kérdés azonban nem ez, sokkal inkább az, hogy tulajdonképpen biztonságban van-e az országunk, ha a 2010-es választásokkal abszolúte nem ért véget az a korszak, amikor a titkosszolgálatokat politikai célokra lehetett felhasználni?
Milyen titkosszolgálat az, amelyik szelektál a releváns iratok között, ha már egyáltalán úgy dönt, hetekkel a választások előtt kvázi állást foglal? Ráadásul annak a politikai kalandornak a teóriáira épít, akinek az agyához, lelkéhez közel sem férkőzött, és meglepetésként érte a célszemély bolíviai kiruccanása? Az Alkotmányvédelmi Hivatal olyan eszközhöz folyamodott most, ami csak a "köztévé" és a Kossuth rádió hírügyi manipulációihoz hasonlítható. Pintér Sándor pedig remélhetőleg ír majd kibaszott jó könyveket a modern magyar jobboldalról.