Nyüzsi Szegő Péter 2013. július. 31. 06:25

KDNP: szakállas bácsi újratöltve

Hétfőn a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke és alelnöke, Semjén Zsolt és Rétvári Bence kiadott egy közleményt, amelyben a két kiváló államférfi az SZDSZ – egyelőre még csak várható, de több mint valószínű – megszűnése fölött vigadozott.

Mellékszál, de rejtély, hogy a párt a saját honlapjára miért nem volt képes kitenni az egész közleményt, és miért az MTI által megjelentetett, a közleményből készült hírből dolgozott.

Hogy a nemzetpolitikai vagy milyen miniszterelnök-helyettes, illetve a közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár de facto döglött oroszlánt rugdos, meglehetősen undorító, de semmiképp sem meglepő, s mint ilyen, fölháborodással sem tölti el az embert. Fölháborító az lenne, ha valami váratlan aljasságra szánták volna el magukat, azonban esetünkben semmi váratlan sem történt.

Nota bene: az a KDNP gyalulja a haldokló SZDSZ-t, amely önálló erőként legutóbb 1994-ben jutott be az Országgyűlésbe. 1998-ban 2,31 százalékkal kiesett, 2002-ben nem indult a parlamenti választáson, 2006-ben és 2010-ben a Fidesszel szövetségben indult. (V. ö.: A bolha kérdezi a hídon az elefánttól: Te, Elefánt, mi dübörgünk így?) Az SZDSZ ellenben az 1990 és 2006 közötti öt parlamenti választás mindegyikén önállóan indult listán – sőt: a választások első fordulóiban nagyrészt egyéniben is, bár például 1990-ben a Fidesszel közösen indította Pápán Kövér Lászlót – és az ötszázalékos küszöböt rendre átvitte. A miheztartás végett: az önmagában nem minősít egy politikai erőt, ha elvérzik az ötszázalékos küszöbön, de az már igen, ha a konkurencia halálának örül, miközben őt mesterségesen tartják életben. Hogy a gépi lélegeztetés mennyire igaz, az is bizonyítja, hogy önállóan a KDNP-t a közvélemény-kutatók nem mérik. Vagy ha igen, akkor egy vagy annál kevesebb százalékra hozzák ki.

Akár már most is röhöghetnénk a döglődésükön, ahogy tőlük tanultuk.

(A szerző 2000 és  2003 között az SZDSZ tagja volt.)

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.