Konok Péter magára vette Kövér kommunistázását, és tudatta a házelnökkel, hogy ő meg egy darab sertésbél, továbbá karrierpatkány. Ezután volt, aki azt kérdezte tőle, nem fél-e. Válasza alább olvasható.
Fortélyos dolog ez a félelem, ha nem tud már igazán igazgatni. Könnyen visszaüthet. Ha nem vagyunk hajlandóak félni, akkor a horror börleszkbe vált, a temetőszagú göncökben hörgő-morgó zombiállam cafrangjai mögül kilátszik a megszeppent csepűrágó, unatkozva sandítanak karórájukra a statiszták. A tétovává váló, talaját vesztő Kádár-kor utolsó éveiben már csak azok féltek, akik a rendszer irányítói, haszonélvezői vagy kegyencei voltak. Sokan közülük ma ismét a régi szorongást érzik, hiszen ugyanabba a furcsa helyzetbe kerültek, és ezért – mint Kövér Házelnök Úr – hangosan fütyörésznek a sötétben. Hiszen Kövér úr is biztosan emlékszik még azokra az időkre, amikor, ha teszem azt, Biszku elvtárs ellátogatott volna az MSZMP Központi Bizottsága Társadalomtudományi Intézetének ifjúságkutató csoportjához, és tegyük fel, megáll az ifjú kolléga úr íróasztala mellett: „És hogy ityeg a fityeg, Kövér elvtárs?”, akkor Kövér elvtárs bokáját összecsapva lett volna kénytelen felelni, hogy „Biszku elvtárs, az ityeg remekül fityeg, sőt jobban, mint más ityegek”, és tök mindegy, hogy mit gondolt volna abban a titkon lázadó, buksi kis fejében. Ez megalázó, az efféle félelem. Rossz lehet újra szembesülni vele. Nyomot hagy az emberen. De ez legyen az ő bajuk.
Valahogy most is nehéz félni. Pedig a Rendszer mindent megtesz érte, és tudhatjuk: komolyan gondolják. Nem viccből építenek nagy gránitalapokat: szögesdrót kerítést fognak rá kifeszíteni. A haveri üzemek már gyártják. És remélik, hogy ha valami majd megint kattan a telefonban, akkor előbb-utóbb rendes állampolgárként mindenki aggódva bekopog még a saját gardróbjába is, mielőtt kiveszi az aznapra rendelt matyómintás Mao-zubbonyt. Hogy csend lesz a kocsmákban, hogy mindenki csak a fociról beszél (az időjárás már sikamlós téma), hogy mindörökre itt maradnak a fehérvári huszárok. Hogy nem merünk nyíltan egymásra nézni, miközben megfigyeljük egymást.
Csakhogy egy tipp-topp diktatúra rengeteg munkát, figyelmet, hozzáértést igényel. Diktátornak lenni, na, az egész embert kívánó feladat. Egy ilyen mintha-diktatúrában semmi sem klappol. Ezek még ijesztgetni sem tudnak rendesen. Ez is megalázó. Röhögünk és viszolygunk egyszerre. És az ember vagy viszolyog, vagy fél. Mert hogy demokrata vagyok-e, nem tudom biztosan, de az tuti: túl finnyás vagyok, hogy tőlük féljek.