Megoldódott a rejtély: a hatóságok semmihez sem asszisztálnak, hiszen nincs mihez. Budapest csak az épület védelmét biztosítja.
"Tisztelt Külügyminisztérium, az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy tulajdonképpen kik dolgoznak most a Szíriai Arab Köztársaság nagykövetségen?" - kérdezte szerzőnk néhány napja, miután feltűnt neki, hogy - dacára a rezsimhű diplomaták hazaküldésének - máig rendőrök posztolnak az épület előtt, ráadásul máig fel van húzva az állami lobogó. Írásunkra a Külügyminisztérium sajtőfőosztályának vezetője, Kaleta Gábor reagált.
Tisztelt Seres úr!
Engedje meg, hogy ezúton is megköszönjük érdeklődését – bár azt gondolom, egyszerűbb és elegánsabb lett volna, ha előbb kérdez, és csak utána formál, vagy legalábbis sugall véleményt.
A helyzet ugyanis rendkívül egyszerű. Nincsenek fantomdiplomaták a Budakeszi úton, nem bujkálnak rejtélyes emberek a pincében, és mindehhez persze a magyar külügy és rendőrség sem asszisztál, hiszen nincs mihez. Mindössze arról van szó, hogy Magyarország biztosítja az épület védelmét, hiszen erre akkor is kötelezi a nemzetközi jog, ha a diplomatákat kiutasította az országból. A diplomáciai kapcsolatokról Bécsben, 1961. április 18-án aláírt nemzetközi szerződés 45. cikkének a) pontja szerint ugyanis "Ha a két állam között a diplomáciai kapcsolatok megszakadnak, vagy a képviseletet véglegesen vagy időlegesen visszahívták: a fogadó állam köteles - még fegyveres összeütközés esetén is - tiszteletben tartani és megvédeni a képviselet helyiségeit, annak vagyontárgyaival és irattárával egyetemben".
Nincs ez másként például Londonban sem: az Egyesült Királyság az elsők között (Franciaország után másodikként, 2012. november 20-án) ismerte el a Szíriai Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalícióját a népet képviselő törvényes erőként, ennek alapján az akkor még ott tartózkodó szír diplomatáknak el kellett hagyniuk az országot. A Belgrave Square-en álló épületet azonban a mai nap is őrzi a rendőrség – az állampolgárok adófontjaiból.
Mint ahogyan azt 2012. december 15-i közleményünkben is tudattuk, Magyarország álláspontja szerint a mintegy két éve zajló szíriai válság során a saját népe ellen háborút viselő, 70 ezer ember halálát, több mint 830.000 fős menekülthullámot, pusztítást, humanitárius katasztrófát okozó és súlyos emberi jogsértéseket elkövető, diktatórikus Aszad-rendszer elvesztette legitimitását. Hazánk ezért úgy döntött, hogy a Szíriai Forradalmi és Ellenzéki Erők Nemzeti Koalícióját ismeri el a szíriai nép egyetlen törvényes képviselőjének.
Legmélyebb tisztelettel:
Kaleta Gábor
Tisztelt Kaleta úr,
köszönöm válaszát, ezek szerint csak a szemem káprázott, amikor autómból ülve úgy láttam, mozgás volt az épületben. Arra viszont mindenképp megkérném önöket, hogy távolítsák el a rezsim propaganda-szekrénykéjét a bejáratnál, egyszerűen zavarja a Budakeszi út alkotmányos-demokratikus berendezkedését, békés jellegét. És sajnos továbbra sem értem, mit is keresett tavaly nyáron a három magyar kutyakiképző tiszt Szíriában, ha nem a rezsimet segítették?
Tisztelettel üdvözli:
Seres László