A francia nagykövet válaszol szerzőnknek.
Nemrég Seres László ehelyütt üdvözölte a francia csapatok Maliban végrehajtott harci cselekményeit. Ám a nyugati világ álszentségét is szóvá tette az eset kapcsán.
Többek közt ezt írta: „teljes szívemből támogatok mindennemű katonai akciót lator államok, ill. az al-Kaida brandet használó alvállalkozók ellen, nekem nem hiányzik az ENSZ Betéti Társaság jóváhagyása. De nekik? ENSZ-akcióról van szó? Egyáltalán nem, Párizs csak napokkal a csapatok odaküldése után vetette fel, hogy a BT-nek dolga lehet a mali üggyel. Létező, december 20-i keltezésű ENSZ-határozat persze van, de hát ilyen volt Irak esetében is, 1441-es volt a száma, mégis mindenki jogtiprónak minősítette az intervenciót. NATO-akció folyik Maliban? Dehogy, a NATO csak utólag üdvözölte a katonai beavatkozást, hálásan megemlítve, hogy Párizs nem kérte a segítségüket. Önvédelemből vonultak be, Mali megtámadta Franciaországot? Ugyan”.
Kollégánk írásával kapcsolatban a francia nagykövetség az alábbi válasz közlését kérte:
Tisztelt Főszerkesztő Úr!
Az Önök újságírója azt állítja, hogy Franciaország az ENSZ keretein kívül indította el akcióját Maliban. Épp ellenkezőleg, Franciaország fellépése illeszkedik a nemzetközi jog szorosan vett kereteibe. A francia fellépés a mali elnök formális kérésére adott válasz, amely az ENSZ Alapokmányának az önvédelem jogáról szóló 51-es cikkével összhangban zajlik. Az akció megfelel az ENSZ 2056-os, 2071-es és 2085-ös számú határozatainak, amelyek felszólítják a tagállamokat, hogy támogassák a mali erőket a terrorista csoportok ellenében.
A Biztonsági Tanácson belül minden partnerünk elismerte, hogy Franciaország a nemzetközi jogot tiszteletben tartva, az ENSZ Alapokmányával összhangban lépett fel, mivel Franciaország a mali hatóságok kérésére avatkozott be.
A francia beavatkozás a Mali fővárosát, Bamakót fenyegető terrorista csoportok offenzívájából eredő szükséghelyzet eredménye. Azonban amint megállítottuk a terrorista offenzívát, a francia politika prioritása nem változik, a lehető leggyorsabban érvénybe kell léptetnünk a 2085-ös határozatot annak minden rendelkezésével együtt, többek között az afrikai csapatok azonnali bevetésén keresztül, a mali haderő támogatására. Az Afrikai Unió, az ECOWAS és a mali hatóságok tehát nemzetközi segítséggel hamarosan képesek lesznek újra ellenőrzésük alá vonni ezt a folyamatot. Az afrikai csapatok bevetése is megkezdődött.
Olvasóik megfelelő tájékoztatása érdekében hálás lennék Önnek, ha ezt a levelet mielőbb közzétenné. Előre is köszönöm Önnek, és kérem, Tisztelt Főszerkesztő Úr, fogadja megkülönböztetett nagyrabecsülésem kifejezését.
Roland Galharague
Franciaország magyarországi nagykövete