Nyüzsi Szántó T. Gábor 2012. szeptember. 18. 19:02

Biszku és Csatáry

Nyilvánvaló politikai szándék húzódik a Biszku Béla ellen indított eljárás mögött: ne csak a nácikkal kollaboráló Magyarország kerüljön pellengérre a Csatáry Lászlóval kapcsolatos vizsgálattal, hanem a kommunista bűnök is. Igazságérzékkel rendelkező ember azonban nem vitathatja egyik erkölcsi alapját sem. Kérdés: a jog eszköze alkalmas-e a múlttal való szembenézés elősegítésére.

A múltfeldolgozás témájára odafigyelők tapasztalhatják, a történelmi tanulmányok, lapokban megjelenő publicisztikák, de még tévés-rádiós elemző műsorok hatása is elenyészik a meginduló eljárások körül fellángoló sajtóvisszhang mellett.

Míg a történészek tanulmányait nagyjából néhány ezer vagy tízezer ember ismerheti, a híradók és háttérműsorok nyomán sokszázezres, talán milliós közönség szerez tudomást az egyedi esetek nyomán a vészkorszak és a diktatúra – mai társadalmi tudatot is formáló – történelmi eseményeiről.

A tévéképernyőn megjelenő idős, megtört emberek képe – állítják sokan – visszatetszést kelthet az eljárásokkal szemben: miért bántják a szerencsétlen öregeket? Ám az elhangzó tények, a – szerencsés esetben tényinformáción alapuló – kommentárok, az eljárások visszhangja azokban is tudatosítja az egykor történteket, akik nem olvasnak történelmi tárgyú tanulmányokat, publicisztikákat.

Az eljárások által dokumentált és nyilvánosságot kapó tények a történelmi múlt tagadásával, tagadhatóságával és relativizálásával szemben hatékony eszközül szolgálnak. Az elkövetőkkel való szembenézéssel – mégoly idősek is – az elkövetett cselekmények ténye is valóságosabbá válik.

Egyelőre nem tudni, mi lesz a vizsgálatok eredménye. Lehet, hogy az eljárás alá vont személyek nem is érik meg – ha lesznek – pereik végét. Lehet, hogy konkrét bizonyítékok, vagy hiányos jogalap következtében, nem is születhetnek példás ítéletek. De az eljárások s a vélhetően elinduló perek mégis jelentősek, mert a mai Magyarország erkölcsi viszonyát jelképezik a gyilkos totalitárius rendszerekhez.

Akkor is hasznos lehet, hogy törvényes módon lezajlanak e perek, ha néhány évtized múlva a hitlerizmus és a sztálinizmus puszta történelemlecke lesz a huszadik századi történelemkönyvekben. Talán azért is érdemes szembenéznünk még nekünk az elkövetőkkel, mert az oktatás, egyelőre, nem túl nagy eredménnyel próbálja a diákok fejébe tölteni a 20. századi történelem tapasztalatait.

Pedig a leckét, ha késve is, de meg kellene tanulni. 

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.