Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#háborús_bűncselekmény

hvg360 Németh András

Klórpikrin és „pianínózás”: a gyűlölettel együtt nő a háborús bűnök száma Ukrajnában

Vlagyimir Putyinnal az élen már négy orosz vezető került fel a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság körözési listájára. Ahogy telik az idő, és növekszik a kölcsönös gyűlölet, úgy válnak gyakoribbá Ukrajnában a háborús bűncselekmények, a front mindkét oldalán. Legutóbb egy kijevi gyermekkórház elleni támadás váltott ki megdöbbenést szerte a világban.

hvg360 Arató László (EUrologus)

Miért olyan nehéz felelősségre vonni Putyint a háborús bűnökért?

A létező jogi keretek nem teljes mértékben alkalmasak arra, hogy az Oroszország által Ukrajnával szemben elkövetett bűncselekményeket kivizsgálják és a felelősöket bíróság elé állítsák. Vannak olyan bűncselekmények, amelyek miatt már meg is indultak a nyomozások, a legfelsőbb orosz vezetők (ide értve az elnököt) a háború megindításáért való felelőssége ügyében azonban egy több mint hetven éves ENSZ-határozatot hívhat segítségül a nemzetközi közösség.

Itthon Bábel Vilmos

Bucsa polgármestere a hvg.hu-nak: „Az a szerencse, hogy Isten csak egy ilyen agresszív szomszédot adott nekünk”

A ferencvárosi önkormányzat meghívására rövid időre Budapestre látogatott az ukrajnai Bucsa polgármestere. Bucsa nevét április elején ismerhette meg a szélesebb közvélemény, miután az orosz fegyveres erők elhagyták a Kijevhez közeli megszállt kisvárost, és fény derült azokra a borzalmakra, amiket az ott tartózkodásuk alatt elkövettek. Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere is a városban volt a tömegmészárlások idején, a hvg.hu-nak adott interjúban pedig többek között a traumákról, a magyar kormány Ukrajnához való viszonyáról és a továbblépésről is beszélt.