Kijev felszólította Mongóliát: vegye őrizetbe az oda látogató orosz elnököt a nemzetközi elfogatóparancs alapján
A Kreml közölte, hogy az orosz vezetés nem tart attól, hogy Mongóliában őrizetbe veszik Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A Kreml közölte, hogy az orosz vezetés nem tart attól, hogy Mongóliában őrizetbe veszik Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Vlagyimir Putyinnal az élen már négy orosz vezető került fel a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság körözési listájára. Ahogy telik az idő, és növekszik a kölcsönös gyűlölet, úgy válnak gyakoribbá Ukrajnában a háborús bűncselekmények, a front mindkét oldalán. Legutóbb egy kijevi gyermekkórház elleni támadás váltott ki megdöbbenést szerte a világban.
Ha a harcoló felek válogatás nélkül ölnek civileket (is), az mindkét oldalon jogellenes, erre figyelmeztet az ENSZ mellett a Nemzetközi Vöröskereszt, az Amnesty International és a Human Rights Watch is.
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság szerint az ukrán gyerekek deportálása háborús bűncselekménynek minősül.
Az ukrajnai orosz invázió 2022. február 24-i kezdete óta Kijev és Moszkva kölcsönösen hadifoglyok bántalmazásával vádolja egymást, ami háborús bűncselekmény.
Egy kijevi villanyszerelőből lett önkéntes ukrán katona volt az, akit egy közösségi oldalakon terjedő videó szerint lelőttek az oroszok, miközben ő fegyvertelenül egy gödörben állt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megfogadta, hogy „megtalálják a gyilkosokat”. A brutális videón látható férfi testvére időközben interjút adott a BBC-nek.
Brutális videó terjed az orosz-ukrán háborúból, amelyen egy állítólagos ukrán hadifoglyot orosz katonák gépfegyverrel agyonlőnek. Az ukrán külügyminiszter az eset kivizsgálására hívta fel a Nemzetközi Büntetőbíróságot.
A létező jogi keretek nem teljes mértékben alkalmasak arra, hogy az Oroszország által Ukrajnával szemben elkövetett bűncselekményeket kivizsgálják és a felelősöket bíróság elé állítsák. Vannak olyan bűncselekmények, amelyek miatt már meg is indultak a nyomozások, a legfelsőbb orosz vezetők (ide értve az elnököt) a háború megindításáért való felelőssége ügyében azonban egy több mint hetven éves ENSZ-határozatot hívhat segítségül a nemzetközi közösség.
A ferencvárosi önkormányzat meghívására rövid időre Budapestre látogatott az ukrajnai Bucsa polgármestere. Bucsa nevét április elején ismerhette meg a szélesebb közvélemény, miután az orosz fegyveres erők elhagyták a Kijevhez közeli megszállt kisvárost, és fény derült azokra a borzalmakra, amiket az ott tartózkodásuk alatt elkövettek. Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere is a városban volt a tömegmészárlások idején, a hvg.hu-nak adott interjúban pedig többek között a traumákról, a magyar kormány Ukrajnához való viszonyáról és a továbblépésről is beszélt.
A Bukaresti Kilencek által aláírt nyilatkozatot a varsói elnöki hivatal hozta nyilvánosságra.
Az áldozatok kezét összekötözték, és térden lőtték őket.