Vállalat + Vezető hvg.hu 2016. július. 26. 16:40

A csoda helyett csak néhány botrányra futotta az utolsó Yahoo-vezérnek

Marissa Mayertől a csodát várták a Yahoo befektetői, de a süllyedő hajóra érkező egykori Google-fejestől inkább nevetségesen drága céges karácsonyi bulit, milliárdos fizetésű alkalmazottakat és céges babaszobát kaptak. Hogy a felvásárlás után mi lesz a csúcsvezető sorsa, legalábbis képlékeny.

Az amerikai mobiltelefon-óriás, a Verizon konszern hétfőn bejelentette, hogy nem egészen 5 milliárd dollárért fölvásárolja az internet egykori úttörő vállalatát. Fájdalmas vereség ez Marissa Mayer Yahoo-vezérnek, akit 2012-ben igazoltak nagy reményekkel a Google-tól és azt várták tőle, hogy megállítja a profit zuhanását, de a költségcsökkentési intézkedések és a felvásárlások sorozata nem hozta a várt eredményt.

Nehéz örökség

A legnagyobb problémát az okozta, hogy a cég stratégiája nem volt következetes, nem állt igazán bele sem a médiabizniszbe sem az internetes keresési üzletágba, amelyeket így a Yahoo fénykorában kispályásnak számító Google és Facebook tarolhatott le, pedig korábban mindkét cég felvásárlásával megpróbálkoztak. A Google-t 2002-ben 3 milliárdért vitték volna, a Facebookra 2006-ban tettek 1 milliárdos ajánlatot, de egyik sem állt kötélnek, ami végül meg is ásta a Yahoo sírját: ahogy a felhasználók elkezdetek átvándorolni a Google-höz és a Facebookhoz, mentek velük a hirdetők is.

Innentől kezdve egymásnak adták a kilincset az egyre nehezebb helyzetbe kerülő cégnél a vezérek, 2008-ban Jerry Yangot Carol Bartz váltotta, de a bevételek tovább estek, a hirdetési üzletág hanyatlásnak indult, a Yahoo feje pedig telefonon adta ki a hölgy útját, kinek helyébe Marissa Mayer érkezett, hogy mentse, ami a menthető. A költségcsökkentésekkel először ugyan látványos eredményeket ért el, a közvéleményt egyből fölkavarta azzal, hogy mindössze két hetes szülési szabadságra ment, majd ismét munkába állt, egy babaszobát építtetve irodája mellé. Sokan már ekkor kritizálták, hogy ezzel a tettével nem mutat elég elkötelezettséget a nők felé, hiszen most majd az ő példája miatt kevesebben mernek élni a szülési szabadság teljes kihasználásával.

A főnöknő ma szül, de holnap bent lesz!

Ha egy vállalatvezető szülési szabadságra megy, gondolnia kell a befektetőkre, a cégére, ezért sok esetben nem hozhat klasszikus döntéseket a gyerekvállaláskor. Az elvileg bőkezű hároméves otthonmaradás mellett a magyar valóság általában az, hogy a nők kényszerpályán mozognak, és kevésbé szentelhetik teljes idejüket a gyerek nevelésére.

Három évre rá, újra várandós lett, és ismét csak néhány hétre maradt távol a munkától, amit a nők többségével szemben a befektetők feltehetően nem bántak. Azt már annál inkább, hogy nem sikerült feltámasztania a hirdetési üzletágat, és amikor elfogytak a költségcsökkentési lehetőségek, a nyereség újra esni kezdett. Tavaly augusztusban aztán leigazolta a Time magazin egykori főszerkesztőjét, Martha Nelsont tartalmi felelősnek, nem kevesebb, mint évi 5 millió dolláros, azaz 1,4 milliárd forintos kompenzációs csomaggal. Mayer ráadásul bevallottan Nelson egyik legnagyobb kedvelője, akinek a munkáját 20 éve figyelemmel kíséri.

Az elégedetlenkedő befektetőknél végül azzal sikerült betenni a kaput, hogy tavaly 7 millió dolláros karácsonyi bulit rendeztetett, annak ellenére, hogy a cég elég rossz évet zárt. Az egyik részvényes erre már a sajtó számára is megküldött prezentációval próbálta bizonygatni, hogy az akkor éppen szülési szabadságon levő vezért ki kell rúgni.

Ez végül nem történt meg, Mayernek jutott a kétes hírnév, hogy a vezetése alatt temessék el egy korszak jelképét, és bár ő maga úgy nyilatkozott, hogy szívesen maradna, egyelőre nem világos, hogy milyen pozícióban. Több hírforrás is megerősítette, hogy a várhatóan 2017 első felében beteljesedő tranzakciót még levezényli, ugyanakkor a Mashable szerint a vevő, Verizon közleményében az áll, hogy a Yahoo integrálásáért a termékfejlesztésért felelős vezető Marni Walden fogja felügyelni. Egy biztos, ha Mayer távozik, fáradozásaiért várhatóan egy 55 millió dolláros végkielégítési csomaggal jutalmazzák.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.