Olvasóink több mint 66 százaléka semmilyen év végi jutalomban nem részesül, úgy tűnik, a cégvezetők mégsem tartják annyira fontosnak.
A cégvezetők jelentős többsége ad valamilyen jutalmat év végén a dolgozóinak, írtuk korábban, egy felmérésre hivatkozva. A kutatás szerint a vállalatvezetők egyértelmű többsége, 84,5 százaléka tartja fontosnak, hogy eseti jutalmakkal, prémiumokkal, ajándékokkal is motiválja a dolgozókat. És a megkérdezett cégek 77 százaléka jutalmazza is év végén a dolgozókat. Ez alapján kérdeztük meg olvasóinkat, hogy ők mikor és milyen jutalmat kapnak. De az derült ki, hogy leginkább nem kapnak.
A válaszadók 66,6 százaléka semmilyen jutalomban nem részesül a munkahelyén. Év végi, minden dolgozónak egységesen juttatott pulykapénzt a válaszadók 9,3 százaléka, míg kizárólag a teljesítményen alapuló bónuszt 8 százaléka kap.
Míg a cégvezetők körében történt felmérés szerint a cégek 52 százalékának van komplex jutalmazási stratégiája, olvasóink között csak 6,67 százalék azok aránya, ahol a teljesítményarányos jutalmazási rendszer mellett van külön év végi egységes jutalom is.
A döntéshozók 45 százaléka nem differenciál, vagyis egységesen ad eseti jutalmakat, prémiumokat, ajándékokat a munkatársaknak – ebből 40 százalék azért, mert meglátása szerint így tud egyenlő esélyeket teremteni, míg 5 százalék szimplán csak ezt a megoldást tartja a legegyszerűbbnek. És a jutalom fajtájának kiválasztását elsősorban a vezetők saját döntése és az adminisztráció – és nyilván az adóterhek – mértéke határozza meg, és nem a munkavállalók motivációja vagy véleménye.
Tizenharmadik fizetést a válaszadók 5,33 százaléka kap. Mint korábban megírtuk, Magyarországon a munkavállalók 10 százaléka kap idén 13. havi fizetést, amelynek mértéke szektortól függő, átlagosan 275 ezer forint körül van.
Volt olyan olvasónk, aki azt is megírta, nem hogy jutalmat nem kap, de a túlóráit sem fizetik ki, és sokszor két hetet is egyben kell ledolgoznia pihenőnap nélkül. Míg más arról számol be, hogy leginkább azt vágják a fejükhöz, hogy örüljenek annak, hogy dolgozhatnak, de jövőre ő sem itthon keresi majd meg a kenyérre valót.