A felszínen kedvesek, de élvezik, ha másokat bánthatnak, manipulálhatnak, nincs lelkiismeret-furdalásuk, és nem tudják, mi az empátia – nem, ez nem az ön főnöke, hanem a pszichopaták általános jellemzése. Vagy lehet, hogy mégis az ön főnöke, mert 25 vezetőből 1 pszichopata.
A Business Insider cikke szerint több nyugtalanító összefüggés van a pszichopaták, vagyis a lelkiismeret-hiányos személyiségek és azok között, akik magasra jutnak a jóléti létrán. Ha valaki meg akar gazdagodni, az bizony rosszul járhat a lelkiismeretével, a siker útján gyakran találkozni olyan helyzetekkel, amikor azok nyernek, akiknek nem probléma másokat manipulálni, átlépni vagy akár tönkretenni. Így nincs csodálkozni való azon, hogy míg az átlagemberek között a pszichopaták aránya 1 százalék, a cégvezetők között 4.
A pszichopaták alapvetően nem rendelkeznek empátiával, lelkiismeret-furdalással, és nem tudnak mások felé szerető kedvességgel fordulni. Kutatók megállapították, hogy a „magas kockázat, magas profit”-orientált vállalati környezet vonzza az ilyen diszfunkcionális személyiségeket. Ráadásul a pszichopatákra is jellemző, hogy olyan céljaik vannak, mint pénz, hatalom, anyagi javak, befolyás. Az alapvető különbség egy átlag vállalati munkás és a pszichopata között, hogy ez utóbbi nem válogat az eszközökben, sőt előszeretettel használ káros, kegyetlen vagy illegális eszközöket. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden gazdag és sikeres ember pszichopata. De van hét pszichopata tulajdonság, amely sokszor felismerhető a gazdag és sikeres emberek személyiségében is.
Empátia hiánya
A pszichopaták képtelenek az empátiára, megérteni mások érzéseit, tapasztalatait. Egy 2008-as tanulmány rámutat, hogy a kutatásban részt vevő gazdagok sokkal kevésbé voltak együttérzőek, mint kevésbé sikeres társaik.
Egoizmus
A Nobel-díjas közgazdász és pszichológus Daniel Kahneman 25 pénzügyi tanácsadót „figyelt meg” nyolc éven keresztül, és végül azt állapította meg, hogy ezen emberek sikere teljes illúzió, sokkal több köze volt hozzá a szerencsének, mint a képességeiknek vagy a valódi teljesítménynek. Ám mikor ezzel szembesítette őket, egyszerűen nem fogadták el, ragaszkodtak ahhoz az illúzióhoz, hogy kizárólag saját tehetségüknek köszönhetik sikereiket.
Sármos a felszínen
A báj vagy a sárm sokat segíthet az előrejutásban és számos vezetőről mondják, hogy nem feltétlenül a tudása vagy szakmai képességei jutatták pozícióba, hanem az, hogy egyszerűen jobban adta el magát. A pszichopaták jó érzékkel vezetnek félre vagy manipulálnak másokat és a felszínen nagyon kedvesek tudnak lenni.
Csak semmi lelkiismeret-furdalás
A pszichopaták általában nagyon kedvesek és karizmatikusak, de nincs lelkiismeret-furdalásuk akkor sem, ha mások kárára tettek valamit. Egy pszichopata gyakran másokat hibáztat saját cselekedetei miatt. Sokszor a vezetők is élvezik a hatalmukat: ha másokat manipulálhatnak, és ha durván megaláznak, bántanak, sértenek valakit, akkor gyakran magát az áldozatot hibáztatják.
Önzés
Bár a logikus az lenne, hogy azoknak kellene többet adakozniuk, akiknek több mindenük van, de a kutatások ennek az ellenkezőjét bizonyítják. Több esettanulmány is azt mutatja, hogy ha az adományozás arányát nézik, akkor jellemzően az alacsonyabb keresetűek a bevételeik nagyobb százalékát adják oda a rászorulóknak, mint a gazdagabbak. Alapvetően az együttérzés és a nagylelkűség sokkal dominánsabb az alsóbb társadalmi osztályok között, mint az elitben.
Etikátlan viselkedés
Több tanulmány kimutatta, hogy a felső osztályba tartozók nagyobb valószínűséggel követik el az alábbiakat, mint a szegényebb osztályok tagjai:
- megszegi a törvényt vezetés közben
- etikátlan a döntéshozatalban
- hazudik tárgyalás közben
- csal, hogy növelje nyerési esélyeit
- támogatja is az etikátlan viselkedést a munkahelyen
Unalom
A pszichopaták a gyorsító sávban szeretnek élni. Szeretik a veszélyt, vágynak az izgalomra, sok pszichopatának azért okoz fájdalmat másnak, mert neki ez izgalmat jelent. Bármi, ami hétköznapi, az számukra unalmas, ami ismétlődő, az nem izgatja őket, és gyorsan elvesztik iránta az érdeklődésüket. Sok vezető szintén adrenalinfüggő, ezért megy bele hajmeresztően kockázatos üzletekbe, ezért hajtja szét a beosztottait.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!