A társasági adókulcsok várhatóan nem változnak számottevően a következő három évben – állapítja meg az RSM pénzügyi és adótanácsadó hálózat 50 országra kiterjedő kutatása. Az OECD által vezényelt globális adórendszer-reform a multinacionális cégek adóelkerülésének visszaszorítását célozza. A fogyasztáshoz kapcsolódó adók azonban egyre jelentősebb tételek a költségvetési bevételekben, és további növelésükre lehet felkészülni.
Az évtizedek óta fennálló adószabályozási keretek az utóbbi években egyszerűen képtelenek követni a globalizációt, nem tudják kezelni az internet alapú gazdaságot, amely óriási mértékben megváltoztatta a kereskedelmet és a szolgáltatások elérhetőségét.
Az OECD globális adószabályozás átalakítását célzó javaslatai a multinacionális vállalatok adóeltérítésének megakadályozását célozzák, vagyis azt, hogy a cégek a profittermelésüket ne tudják az adófizetők számára kedvezőbb kulcsú állomokba telepíteni, kiaknázva a kettős adóztatást kizáró megállapodásokat. A kezdeményezés eredményeképpen egy olyan adószabályozási környezet jöhet létre, amely átfogja a fejlődő országokat is, összhangban áll a helyi kormányzatok szándékaival, és biztosítja, hogy a társaságok a működésükkel összhangban, helyben fizessék meg az adót. Az OECD ajánlásainak következtében áttekinthetőbb lesz, hogy hol mekkora profit, árbevétel és eszközállomány keletkezik illetve mekkora munkaerőt foglalkoztatnak a cégek. Az adónemek közül a vállalati profitok adóján túl a fogyasztást, forgalmat terhelő adók lesznek célkeresztben, utóbbiak terén várható nagyobb terhelésnövekedés, folytatódik az előző évek, évtizedek tendenciája. A magas jövedelmeket terhelő extra adók azonban néhány állam kivételével – mint például Németország – várhatóan nem kerülnek fókuszba.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!