2006. április. 10. 10:34 MTI Utolsó frissítés: 2006. április. 10. 10:40 Választás 2006

Financial Times: mi lesz Orbánnal?

Jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még épphogy visszatartotta magát a győzelem kihirdetésétől, éles fordulatnak kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy ne váljék kérdésessé Orbán Viktor Fidesz-elnök jövője - írta hétfői választási kommentárjában a Financial Times.

A londoni üzleti napilap szerint Gyurcsány a választások utáni éjszakán óvatosságra intette támogatóit, amikor úgy fogalmazott, hogy "a számokat tekintve elmondhatjuk: megnyertük az első fordulót ... de a választásoknak még nincs vége".

A kommentár szerint ugyanakkor valószínűleg döntő jelentősége lesz a koalíció hatalmon maradása szempontjából, hogy az SZDSZ 6 százalék feletti eredményt ért el, vagyis átjutott az 5 százalékos bekerülési küszöbön. Szabados Krisztián, a Political Capital elemző cég igazgatója azt mondta a lapnak: ez idő szerint erősen valószínű, hogy a baloldalnak lesz többsége.

A Financial Times szerint a jobboldalnak még azzal sem lesz meg feltétlenül a többsége, hogy a Magyar Demokrata Fórum, "az éjszaka meglepetése" átlépte az 5 százalékos küszöböt. Ráadásul - jóllehet az MDF hagyományosan közel áll a Fideszhez - a két párt igen rossz viszonyban volt az elmúlt négy évben, és Dávid Ibolya, az MDF elnöke kijelentette, hogy nem lépne koalícióra az Orbán Viktor vezette Fidesszel.

A lap szerint hacsak nem következik be éles fordulat a második fordulóban, Orbán Viktornak súlyos kérdésekkel kell szembesülnie jövőjét illetően. Orbán megígérte ugyan, hogy felajánlja lemondását vereség esetén, nem világos azonban, hogy a párt ezt elfogadná-e - áll az elemzésben.

A Financial Times ugyanakkor idézi Schöpflin Györgyöt, a Fidesz európai parlamenti képviselőjét, aki azt mondta: garantálhatja, hogy lesznek olyanok a párton belül és kívül, akik szerint eljött az ideje Orbán távozásának.

Bárki győz is, a költségvetési deficit kezelésének azonnali próbája vár rá. A hiány tavaly elérte a GDP-érték 6,1 százalékát, ami a legmagasabb az EU-ban, és ez - a nagy folyómérleghiánnyal, valamint a romló globális befektetési klímával együtt - sebezhetővé tette a forintárfolyamot - áll a londoni üzleti napilap hétfői elemzésében.