A választási esélyeket elemzi a Financial Times
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Orbán Viktor Fidesz-elnök politikai személyiségét és kampánystratégiáját felvázoló cikkben elemezte a közelgő magyar választások előtti időszakot szerdán a Financial Times.
A Financial Times londoni üzleti napilap szerint a közvélemény-kutatások által mutatott többhavi patthelyzet után a szocialisták szűk előnyre tettek szert, és - döntő módon - a felmérések arra mutatnak, hogy az SZDSZ átjut az 5 százalékos küszöbön. Ha ez megfelel a valóságnak, a koalíció valószínűleg ismét többséget és újabb négyévi mandátumot kap. A lap szerint a jelenlegi kormány hivatalban maradása ritka esemény lenne a közép-európai politikában, a volt kommunista országokban ugyanis a kormányoknak rendre nem sikerült hatalmukat megtartani. Ha a szocialisták győznek, az Gyurcsány Ferenc személyes diadala lesz - áll a cikkben. A FT szerint Gyurcsány, "a volt kommunista ifjúsági vezető, aki vagyont szerzett az üzleti életben", alig 18 hónapja politikai kívülállóként került hatalomra, azzal az ígérettel, hogy megújítja a "mélységesen népszerűtlen pártot".
A szocialisták sikere egyben Orbán Viktor olyan veresége lenne, amely a Fidesz elnökének karrierjét fenyegetné. A FT jellemzése szerint Orbán a jobboldal prominens figurája, amióta 1989 júniusában bátran követelte a szovjet erők kivonását Magyarországról. Orbán Viktor még mindig csak 42 éves, de ha veszít a választásokon, az egymás utáni harmadik veresége lenne, beleértve a 2002-es önkormányzati választásokat - írta a brit lap, amely szerint Orbán jelezte lemondási szándékát a pár veresége esetére.
Az elemzés szerint Orbán Viktor megpróbált valamit visszahozni 1989 szellemiségéből, a szocialistákat kommunista gyökereik miatt ostorozva. A Fidesz vezetője egy minapi kampánygyűlésen Gyurcsány Ferencet Maóhoz és Sztálinhoz hasonlította. A felmérésekből nem tűnik úgy, hogy ez működne, mindazonáltal a közvélemény-kutatók az előző, szocialista győzelemmel végződött parlamenti választások kimenetelét is alaposan elmérték - áll a FT cikkében.
Bárki győz is, azonnali gazdasági kihívással lesz kénytelen szembenézni, amelyben egy valutaválság lehetősége is benne van. Mindkét nagy párt jórészt figyelmen kívül hagyta az egyébként pezsgő magyar gazdaságra a költségvetési hiány által gyakorolt súlyos veszélyt - írta a lap, amely szerint egyes elemzők 8 százalékos GDP-arányos deficitet sem zárnak ki az idei évre. A felmérések szerint a magyarok kétharmada számít költségvetési kiigazításra, és "bizalmasan" mindkét párt elismeri a rövid távú kiadáscsökkentések és a hosszú távú reformtervek szükségességét - áll a londoni napilap elemzésében.
A nyilvánosság előtt azonban Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor egyaránt nagyvonalú kiadási ígéreteket tesz. Csaba László, a budapesti Central European University professzora azt mondta a brit lapnak: a két politikus sarokba szorította egymást, és "senkinek nincs bátorsága ahhoz, hogy a (költségvetési) probléma valóságáról beszéljen".
A két jelölt
A hatalomba vezető úton Gyurcsány Ferenc Tony Blair brit kormányfő csodálójának, és a szocializmust piacpárti politikával szelídítő Harmadik Út-ideológia magyarországi úttörőjének képét alkotta meg magáról. Mostanáig azonban nem sokat tett a kormányzati költekezés visszafogásáért, ehelyett hatalmas infrastrukturális kiadásokat ígért - áll a szerdai FT-ban. A lap szerint Orbán Viktor - ahelyett, hogy jobbközépről támadná a túlköltekezést - a populista szerepét eljátszva helyezkedett ezzel szembe. Radikális adócsökkentéseket ígér, és nagy kiadásnöveléseket a nyugdíjaktól kezdve a kisvállalkozások támogatásán át a gáz-, az áram- és a lakáshitel-támogatásokon át mindenben.
Orbán az üzleti élet vezetőit is felbosszantotta azzal, hogy határozottan antikapitalista hangnemet üt meg; kikelt a privatizáció, a "luxusprofit" és a "vadkapitalizmus" ellen - írja az elemzés. A piac ezt jórészt kampányretorikaként veti el, és a vélemények megoszlanak arról, hogy vajon a jelenlegi miniszterelnök vagy kihívója nyújtana-e jobb költségvetési teljesítményt. Néhányan arra számítanak, hogy Gyurcsányból kibújna a liberális, ha négyévi mandátumot kap, mások azzal érvelnek, hogy Orbánnak miniszterelnöksége idejéből jobb a költségvetési múltja, és a Fidesz vezetője minden további nélkül a szocialistákat hibáztathatja a költségvetési zűrzavarért.
Barcza György, az ING Bank elemzője azt mondta a brit lapnak, hogy a költségvetési helyzet rosszabb mint amilyennek gondolják. "A választások után ki fog derülni ... két-három hónap múlva másmilyen világban fogunk élni" - idézte az elemzőt a Financial Times.