Hogy melyik kiadó milyen másolásvédelmet pakol játékaiba a kalózok ellen, az általában változó.
Hogy melyik kiadó milyen másolásvédelmet pakol játékaiba a kalózok ellen, az általában változó. A legtöbb esetben a „túlhalmozás” esete forog fennt, és a játékot becsületesen, pénzért vásárló azt veszi észre, hogy gépe tele van szeméttel (SafeDisck, SecuROM), ráadásul egy gépre csak négyszer telepíthet, illetve szüksége lesz egy GFWL azonosítóra, esetleg Steam loginra… Nem ritka, hogy egy játékon belül négy-öt védelem is van - a nemrégiben megjelent Akrham City például kapásból négyféle védelmet tartalmaz, amiből az egyik – SecuROM - sikeresen lelassítja magát a játékot is. A végeredmény? Elégedetlen vásárlók és boldog kalózkodók, hiszen az utóbbiak játékaiban nincsenek benne ezek a dühítő dolgok…
Szerencsére egyre több kiadó jön rá, hogy a megoldás nem az, hogy a legális felhasználókat büntetjük a kalózok miatt (miért is telepíthetem csak négyszer az Arkham City-t, holott negyven dollárt fizettem érte?), a megoldás inkább a kreatív másolásvédelemben rejlik. A műfaj úttörője az ősrégi Settlers c. játék volt, ebben a másolásvédelem megakadályozta, hogy élvezhessük a játékot, viszont egyfajta demóként funkcionáltak a kalóz verziók, hiszen futottak, nem fagytak, ki lehetett őket próbálni… Csak éppen a kalóz verziókat használva malacokat „gyártott” a kovács, ami egy gazdasági/stratégiai játékban elég nagy probléma.
A Witcher készítői még drasztikusabb megoldást választottak: a játékban nincs másolásvédelem, sőt, akár patchelhetjük is kalóz verziónkat a hivatalos szerverekről; ők a felhasználók jóindulatára számítanak. Van is egy üzenet a játékban: „…rengeteget dolgoztunk vele, ha tetszik, kérjük, vedd meg a boltban.” Az elképzelés itt is bevált, a Witcher 2 nagyon szépen fogy, annak ellenére, hogy még feltörniük sem kellett a kalózoknak… A legújabb megoldás pedig az elpusztíthatatlan skorpió: a Serious Sam készítőinek újabb agymenése. Az amúgy sem komolyságáról híres játék kalóz verziójával játszadozók meglepődve tapasztalhatják, hogy pár óra szórakozás után, egy apró, villámgyors és golyóálló ellenféllel találják szembe magukat. A szórakozásnak így vége, lehet menni a boltba az eredeti játékért. Frappáns, ráadásul reklámnak sem rossz: a villámgyors golyóálló skorpiót bemutató film lassan közelíti a félmillió nézőt a Youtube-on.