Tech techline.hu 2011. december. 12. 09:00

Segítség a karácsonyhoz: hétköznapi csúcstechnika

Akár karácsonyi ajándékként, akár a mindennapok hasznos kiegészítőjeként tekintünk rájuk, a modern technika...

Akár karácsonyi ajándékként, akár a mindennapok hasznos kiegészítőjeként tekintünk rájuk, a modern technika szórakoztató és praktikus kütyüi között nehéz megtalálni azt, ami minden szempontból jó lehet nekünk.

A gazdasági válság újra erősödő és egyre nehezebben engedő szorításában a vásárlás előtti döntéshozásnál egyre inkább az ár kerül előtérbe. Ma már egyébként sem jelenti a márka a teljes biztonságot, mint ahogy az sem igaz, hogy ami drága, az biztosan a legjobb. Az alábbiakban néhány olyan kütyü bemutatásával szeretnénk segíteni az olvasónak, amelyek nem luxustermékekként jelentek meg az elmúlt évben, de a minőségük megfelel a komolyabb igényeknek is.

Könyvolvasóból táblagép?

Komoly vetélytárs lehet az Amazon a táblagépek vezető gyártóinak, ugyanis egy teljesen korrekt e-book-olvasót kínál, ami akár önálló tabletként is értelmezhető. A Kindle Fire 199 dolláros árral jelenik meg a karácsonyi piacon (ami cikkünk írásakor éppen 43 ezer forintos árnak felel meg), s ezért cserébe egy érintőképernyős LCD kijelzőt (7 inches, 1024 × 600 pixel felbontású), duplamagos processzort, 512 MB RAM-ot, valamint 8 GB-nyi belső memóriát kapunk, ami egyáltalán nem rossz. A Kindle egyébként nem az iPad riválisa akar lenni, azonban az olcsóbb tablet-szegmensben simán ver minden versenytársat, és persze a színes LCD-s e-könyv-olvasókat is maga mögé utasítja. Főleg az Android rendszer és az Amazon támogatása itt a jelentős előny – ennyi pénzért valóban jó vételnek tűnik.

3D tévé – olcsóbbat és jobbat?

Az idei év a 3D égisze alatt futott, a televíziók terén ma már csak a LED és a 3D címke lehet a menő – legalábbis a gyártók ezen a fronton igyekeztek nagyot alkotni. A hisztéria ugyan még mindig jócskán elhamarkodott, ugyanis a tartalmi támogatás elenyésző a térhatású szórakoztatás terén, de azért mindenképpen érdemes odafigyelni a trendre.

Az LG idén nagyot harapott a tortából, ugyanis igyekeztek minden kényelmetlenséggel leszámolni, ami a 3D-s otthoni szórakozást nehezítette: olcsóbb, kényelmesebb, praktikusabb és minőségben nem rosszabb megoldást hoztak 2011-ben a passzív 3D-s technológia segítségével. A lényeg itt a polarizált szemüveg, amely olcsó, kényelmes, nem kell tölteni, nem igényel semmilyen beállítást, igaz, cserébe a Full HD részletesség negyedével kell beérnünk 3D-s képek esetén. Azért nem kell megijedni, az LG passzív 3D rendszere így is csodás képet kínál, ráadásul a szemet is jobban kíméli, mint az aktív 3D (amelyet egyébként szintén gyártottak), de a minőségvesztés statikus képek esetén azért észrevehető. Ha viszont nem zavar túlzottan a gyengébb képminőség (sajnos ez a 2D-s tartalmakra is igaz), akkor az LG új szériája kiváló választás lehet, mert mérettől függően kb. 50–80 ezer forinttal olcsóbban nyújtja az otthoni 3D-s moziélményt, mint az aktív 3D-s rendszerek a piacon. Ráadásul semmivel sem rosszabb a térhatású élmény, az olcsó szemüvegek miatt pedig egyszerre akár 4–6 ember is élvezheti a mozizást, csupán – mint említettük – a technológia okozta gyengébb felbontás az egyetlen kompromisszum, amelyet meg kell kötnünk. Nem lesz olyan nehéz…

A legvékonyabb notebook – olcsóbban

Ha azt kérdeznénk, hogy melyik a legszebb és legvékonyabb notebook, akkor bizonyára a legtöbben az idén is megújult MacBook Air nevét kiabálnák be, és ezzel azért nehéz vitatkozni. A Lenovo azért idén ősszel tesz egy próbát, az U300s típusjelű notebook (ők ultrabooknak nevezték el, pozícionálni kell a terméket, ugyebár) ugyanis mindössze 9 milliméter vastag, ezzel már meg is verte a nagynevű konkurenciát. Ráadásul a 13,3 colos modell csupán 1,34 kiló, belül viszont igen erős: Intel Core i7, 4 GB RAM, 256 GB belső tárhely és akár 8 órás üzemidőt hozó akkumulátor. A Lenovo ráadásul azt ígéri, hogy ideális esetben a rendszer 10 másodperc alatt talpra is áll, a működése gyors és halk, és fél órás töltéssel már az akku 50 százalékra felhozható, ha kevés az időnk. Ezek után már csak az marad a kérdés, hogy vajon mennyit tud engedni a Lenovo az Apple 300–400 ezer forintos modelljeihez képest. Nos, az U300s várható ára körülbelül 1200 dollár, ami nagyjából 260 ezer forintnak felel meg. Ez pedig igen komoly előny lehet, ha az ember olcsóbban szeretne csúcsminőséghez jutni. Ettől még persze a MacBook Air érdemei nem csorbulnak, az Apple-rajongókat pedig úgysem csábítja el egy olcsóbb rivális, de mindenki másnak meggondolandó lehet az árkülönbség.

Zene a fülben, kötöttségek nélkül

A régi idők beidegződése még élénken él az emberben, miszerint egy vezeték nélküli sztereó headset csak drága és nehezen használható lehet. Volt ilyen, de mára azért a Bluetooth-technológia ügyesen felnőtt a feladathoz, az okostelefonokban pedig olyan zenelejátszó szoftverek ügyködnek, amelyek maradéktalanul képesek ellátni egy MP3-lejátszó feladatát – csak itt azonnal fogadhatjuk is a hívást, ha megcsörren a telefon a zsebünkben. Bár a legtöbb Bluetooth sztereó headset meglehetősen drága, azért akadnak olyan modellek is, amelyek nem vágják földhöz az embert, és még csak nem is maradnak szégyenben a versenytársakhoz mérten.

A Nokia BH-103 például csak alig 8 ezer forintba kerül, és ezért cserébe egy kényelmesen (nyakba akasztva) hordható, A2DP 1.2 és HFP 1.5 profilokat kezelő, hét órányi beszélgetést, hat óra zenelejátszást és akár 150 óra készenlétet garantáló headsetet kapunk, amely hangminőségben ugyan nem kiemelkedő, de a finn gyártó nevéhez méltó színvonalon segíti a vezeték nélküli zenehallgatást és beszélgetést.

Minőségi táblagép 60 ezerért?

Bár nagyvonalúan az Amazon Kindle Fire könyvolvasóját is olcsó táblagépnek címkéztük, azért gondoltunk azokra is, akik ugyan nem elégednek meg a kiterjesztett képességű e-könyv-olvasó kapacitásával, de nem akarnak iPad-árkategóriában gondolkodni, ha nem muszáj. Nekik lehet – többek között – kiváló választás a ViewSonic ViewPad 7e táblagépe, az idei karácsony egyik nagy újdonsága. Bár nem vezető tabletgyártóról van szó, azért a ViewSonic minőségi képességeit nem szabad lebecsülni, ráadásul a 280 dolláros (kb. 62 ezer forintos) ár egyáltalán nem kiborító. Mindezért cserébe kapunk egy 1GHz-es processzorral ketyegő, 4 GB-os belső tárhellyel gazdálkodó, 7 colos, 800 x 600 felbontású, HDMI kimenettel is felszerelt, akár 5 órás működésre is képes, csupán 0,45 kilós tabletet, amely Android 2.3-as operációs rendszerrel fut. Külön érdekesség, hogy a táblagép gyárilag megkapta a neves SPB 3D-s kezelőfelületet, amely szerintünk az egyik legszebb testreszabott launcher, amelyet valaha mobileszközökre készítettek. Ha ez nem lenne elég érv az ár/érték arány mellett (mert ugyebár jobb tablet bőven akad, csak nem ennyiért), akkor még mindig ott van az Amazon Kindle Fire, amely szintén hasznos választás az olcsóbb kategóriában.

 

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.