Tech techline.hu 2012. február. 21. 05:30

Kipróbáltuk: Nokia Lumia 800 - egy lépés előre!

Annak idején meglehetősen vegyes fogadtatásra talált amikor a Nokia bejelentette, hogy nekilódulnak a Windows Phone...

Annak idején meglehetősen vegyes fogadtatásra talált amikor a Nokia bejelentette, hogy nekilódulnak a Windows Phone 7 platform használatának. Szerintünk logikus lépés volt, mivel a Symbian puszta "foltozgatásával" képtelen volt lépést tartani a cég a konkurencia egyre erősödő androidos okostelefon dömpingjével, s persze az iPhone-nal. Az okostelefont használók többsége nem arra az irányra szavazott, amerre a Symbian tartott.
Viszont egy Nokia készülék a Microsoft legújabb mobil rendszerével már ütőképesebbnek bizonyulhat hosszú távon. Ennek előfutára a Nokia Lumia 800, amely egyike a cég első WP7-es "fecskéinek", s azt kell mondanunk, első lépésnek abszolút megteszi!

Közös gyerek
A Nokia Lumia 800 egy remekül összerakott kis telefon. Az anyagválasztásra egy percig sem lehet panaszunk, s mivel a ház gyakorlatilag egyetlen "tömb", nincs nyekergés, mocorgás (ránézésre egyébként pont olyan, mint a MeeGo-t futtató Nokia N9, s természetesen több színben is kapható). A készülék felső részén egy felpattanó kis műanyag lap alatt rejtőzik a MicroUSB port, mellette találjuk a MicroSIM helyét, szintén eltakarva (a kártya behelyezéséhez előbb a MicroUSB "ajtaját" kell felnyitnunk).

A mobil alsó részén találjuk a beépített hangszórót, amely remek hangerővel dicsekedhet, viszont a hangja egy kicsit "dobozos". A bal oldal szabad, jobbra pedig a hangerőszabályzó, a ki- és bekapcsoló (illetve lock) gomb, plusz a fényképezéshez szükséges exponáló gomb került. A lock gomb egyébként szerintünk nincs túl szerencsés helyen, nagyon könnyen mellényúl az ember, amikor halkítani akarja a mobilt. De ez lehet, hogy hosszú távon megszokható.

A készülék hátlapján dupla LED-es vaku került a 8 megapixeles fényképező mellé. Persze ez egy érintőképernyős mobil, szóval a lényeg ugyebár elöl van: a három darab érintős gomb (vissza, Home, keresés) fölött egy 3,7"-os AMOLED ClearBlack kijelzőt találunk, lenyűgöző képminőséggel, és a ma már átlagosnak számító 800x480 pixeles felbontással.
A telefon teljesítményére nem lehet panaszunk, egy 1,4 Ghz-es Snapdragon processzort kapott, Adreno 205 grafikus vezérlő, 512 MB RAM és 16 GB tárhely társaságában. Rendszerként a Windows Phone 7.5-öt adják, amelyik abszolút akadás mentesen teszi a dolgát ezen a hardveren, beleértve a rengeteg rendszer-animációt is. A WP 7.5 már hivatalosan is multitasking-képes rendszer, a vissza gomb hosszú érintésével tudjuk előhívni az alkalmazásválasztót. Van magyar nyelvű menü és elérhető a Marketplace is, így kedvünkre töltögethetjük a programokat. A választék méretes, de a minőség elég változó. Kevés a valóban jó minőségű - pláne a jó és ingyenes - alkalmazás. Ettől függetlenül azt kell mondanunk, hogy ebben az esetben a Nokia és a Microsoft egyaránt minőségi produktummal állt elő, s így együtt ez elég ütőképesnek tűnik még akkor is, ha a Nokiától azért kicsit több szabadságot is kaptunk már okostelefon hardver terén (például itt nincs USB host funkció, HDMI stb.). Érdekesség, hogy a trendektől eltérően a készülékben nincs előlapi kamera sem, pedig a Marketben akad videotelefonálásra alkalmas szoftver, és egyszer azért csak kiadja a Microsoft is a Skype-ot végre a saját mobil rendszerére...

Rendszer és alkalmazások
Ahogy az előbb már írtuk, a mobilon a Windows Phone 7.5 (Mango) található. A Microsoft igyekezett a közösségi szolgáltatásokkal teljes összhangba hozni a rendszert, a címjegyzék a Facebook, Twitter, LinkedIn csoportjainkat egy felületre hozza, s természetesen integrált minden a Windows Live szolgáltatással és annak részeivel. Utóbbinak köszönhetően a SkyDrive is kényelmesen elérhető a megfelelő alkalmazásokból. Internetezni alapból az Internet Explorer 9 mobil változatával tudunk, ami ugyan mérföldekkel jobb, mint az első változata, de azért még bőven elmarad tudásban és kényelemben a többi mobilos böngészőtől (mobil Safari, androidos Chrome, mobil Firefox stb.). HTML5 támogatás viszont már van benne. Természetesen wifi (802.11n) van a telefonban, így nem kell feltétlenül a mobil adatforgalmunkat növelni, ha van a közelünkben ingyenes wifi elérés.

A szokásos Windows Phone 7 felületet kapjuk

Kapunk néhány extra alkalmazást is a Nokiától. Van Térképek, hogy ne tévedjünk el (keresési lehetőséggel és a tömegközlekedés megjelenítésével), van Nokia Vezess, hogy autóval navigálhassunk, Névjegymásoló a korábbi névkártyák átmentéséhez Bluetooth-on keresztül, és van egy Törődünk nevű alkalmazás, amelynek a hétköznapokban nincs különösebb értelme (csak megtudhatjuk benne három mondatból, hogy mit tesznek és mit nem az adatainkkal a Nokiánál).

A navigáció és a mobil irodai csomag alapból elérhető

Ahogy azt korábban már megírtuk hírekben, a Windows Phone 7-es készülékek nem csak windowsos, hanem OS X-es gépekkel is szinkronizálhatók. Ehhez a Mac App Store-ból tudjuk letölteni az ingyenes Windows Phone 7 Connector alkalmazást.
A Windows Phone 7.5 persze itt is hozza, amit minden hasonló telefonon, vagyis tudunk videókat lejátszani, zenéket hallgatni és a Marketplace-ből kedvünkre válogathatunk a programok és játékok között. A közösségi elérések és a levelező nagyon kényelmesen használható, de például a naptár alkalmazás nem lopta magát a szívünkbe. Maga a WP 7.5 felület viszont abszolút egyedi, nem hasonít a konkurens rendszerekéhez.

Fotó és videó
A Nokia Lumia 800 egy 8 megapixeles kamerát kapott, ami sajnos jobban hangzik, mint amilyen valójában. A dupla LED-es vaku kétségtelenül jól jön esti fotózáshoz 1-2 méteren belül, viszont a fényképek sajnos néha jó fényviszonyok közepette is zajosak, sokszor fátyolosak. Mobil viszonylatban az átlagos csoportba sorolható (pedig amúgy a szoftverből elég sok beállítást elvégezhetünk kedvünk szerint). A fotózás mellett HD videofelvételeket is készíthetünk vele, ami viszont sokkal jobban megy a mobilnak, mint a fotózás! Geotag lehetőség természetesen van, sőt, érintéses fókuszt is kapunk!

Mindent egybevetve a Nokia Lumia 800 egy jól sikerült kezdőlépés a Windows Phone világába a Nokia részéről. Igazán belekötni csak az 1450 mAh-s akkuba lehet, ami sajnos nem teljesít valami fényesen: átlagos okostelefon használattal nagyjából egy-másfél napot bír (nem cserélhető). A készülék 95 ezer forintos áron kapható.

Hirdetés