Tech techline.hu 2012. március. 22. 06:50

Kipróbáltuk: Adobe Photoshop CS6 béta

Az Adobe a mai napon lerántotta a leplet a következő Photoshopról.

Adobe Photoshop CS6 béta

További képernyőképek a képre kattintva

Az Adobe a mai napon lerántotta a leplet a következő Photoshopról. Mi már egy ideje próbálgatjuk a CS6-os verziót, persze egyelőre csak béta változatban, s azt kell mondjuk, abszolút elégedettek vagyunk vele. A most következő összefoglaló tehát a béta verzió alapján készült, ami azt jelenti, hogy lehetnek még változások a véglegesig a programban, de amúgy béta létére meglepően zökkenőmentesen üzemel, sőt, a tesztgépen (egy 2008 második feléből való MacBook Pro) simán "verte" a CS5-ös változatot. De lássuk, mi mindent kapunk az új verzióban (elöljáróban felhívjuk a figyelmet, hogy készült egy külön galéria is a programról, amit ide kattintva nézhetnek meg). A béta verzió egyébként mától bárki által letölthető, az Adobe oldaláról!

Külsőségek
A korábbi változatok apró módosításaihoz képest most meglehetősen nagyot változott a szoftver a külsőségeket illetően is. Alapértelmezésben ugyanis itt is a Premiere Pro és After Effects (vagy mondjuk a Lightroom) esetében már megszokott sötétszürke felület fogad minket. Aki ettől idegenkedik, természetesen visszavarázsolhatja a megszokott külsőt, a beállítások között négy színárnyalatból választhatunk. A sötétszürke egyébként elsőre nagyon szokatlan, de fél óra múltával mi már képtelenek voltunk visszaállni a régi színvilágra. Magával ragadott a sötét oldal…

Adobe Photoshop CS6 béta

A készítők nem tétlenkedtek a külsőt illetően, minden ikont újrarajzoltak, de azért újratanulni nem kell a dolgokat, vagy legalábbis nem mindent. Persze új és megújított funkciók akadnak szép számmal, így lesz mivel ismerkedni. Jó hír viszont, hogy a Preset migrációs funkciónak köszönhetően a korábbi verziókból gyerekjáték átmenteni minden beállítást, sőt, ha több gépen is dolgozunk, ezek beállításainak megosztása is roppant egyszerű. A maces felhasználók számára érdekesség, hogy itt az Application Frame funkció az alapértelmezett, vagyis alapból egyetlen ablakként látjuk a felületet. Ez persze átállítható. A program több funkciója is jelentősen gyorsult, hála az Adobe Mercury grafikus motorjának (a Mercury Playback Engine ugyebár a Premiere-ből már most is ismerős lehet).

Content-Aware Patch
A Content-Aware funkció lassan sorozattá növi ki magát, minden új verzióban kapunk belőle valami frisset. A korábbi változatokkal már egészen egyszerű volt úgy eltüntetni dolgokat a képekről, hogy nyomuk se maradjon, de azért az automatika néha még tévedett és rossz helyről vette a mintákat a kivágott objektumok helyettesítéséhez.

Adobe Photoshop CS6 béta

Ez a lehetőség továbbra is megmaradt, de kapunk egy Content-Aware Patch eszközt is, amelynek segítségével mi választhatjuk ki, hogy a program a kép mely részéről vegye a mintát.

Content Aware Move és Extend
A fentin kívül kapunk még egy remek újdonságot, amelyet valószínűleg sokan imádnak majd: ez a Content-Aware Move Tool. Ennek segítségével szinte bármilyen objektumot, képrészletet elmozgathatunk a képen. Fogunk például egy oszlopot és odébb helyezzük a képen. A program ekkor szépen kitölti az oszlop eredeti helyét a megszokott CA megoldással, és ezzel egy időben megpróbálja az oszlopot "integrálni" az új helyre. Mindez általában sikeres művelet. A Move Tool egyébként valójában két eszközt rejt, ugyanis a beállításoknál átválthatunk Extend üzemmódra, amivel - nagyon leegyszerűsítve - meghosszabbíthatunk részleteket (például egy kéményt a tetőn). Pusztán e két lehetőség miatt is sokaknak jó vásár lehet a program, hiszen jelentős mennyiségű idő spórolható így meg. Persze továbbra is igaz, hogy a Content-Aware megoldások nem csodaszerek, s bár sok esetben használhatók gond nélkül, azért bőven akadnak helyzetek, amikor nem vesszük hasznukat, vagy legalábbis kell még egy kis simítás a végén.

Blur Gallery, Liquify, Lighting effects, Oil Paint
Az elmosások terén az új PS jelesre vizsgázik, a megújult Blur Gallery-ben (ez tulajdonképpen a jobb oldali paletta megújított változata), pillanatok alatt kiválaszthatjuk amire szükségünk van. Gondjaink vannak egy fotó mélységélességével? Nem gond, az új eszközökkel abszolút élethűen megoldhatjuk utólag is a problémát. Sőt, ha valaki esetleg hiányolta, akkor örömmel újságoljuk, hogy van már Tilt-Shift opció is, ráadásul elég jól sikerült!

Adobe Photoshop CS6 béta

A Liquify modul is megújult, nem is annyira a funkciók, inkább a működés terén. Villámgyors lett. Érdekesség még az Oil Paint menüpont megjelenése, amely nem túl meglepő módon olajfestményt varázsol bármilyen képből, testre szabható beállításokkal.
A világítás effektek is sokkal kezesebbek lett, egyszerűbb a testre szabásuk és nem is kell külön ablakban szenvednünk velük, a főbb jellemzőket például közvetlenül a képen módosíthatjuk az új eszközökkel (ugyanez a lehetőség egyébként működik a Blur effekteknél is).

Apró, de fontos újítások
A Crop Tools is teljesen megújult, sokkal egyszerűbb a képarányok beállítása, és kényelmesebb a vágásra ítélt terület kijelölése is, bár az igazi újdonság kétségtelenül a Perspective Crop Tool, ami hatalmas segítség abban, hogy a képen tényleg megmaradjon minden fontos részlet (ez azért járhat torzítással, de sokszor lehet, hogy éppen az a cél).
Emellett a videószerkesztő funkció is jelentős átalakításon esett át, sokkal kényelmesebb és hatékonyabb, ami persze nem azt jelenti, hogy nyugodtan likvidálhatjuk a Premiere-t a gépről.
A Mercury Engine jótékony hatása szinte mindenhol utolérhető, sokkal ütemesebben dolgozik a program, még a mi lassan réginek mondható konfigurációnkon is.
A nagy fájlok esetében nagyon jól jön a háttérben mentés lehetősége, hiszen így a mentési folyamat alatt is tovább dolgozhatunk a programban. Bizonyára az auto-recovery funkciónak is lesz majd, aki örül. Jelentősen megújult a Camera Raw funkció is, beolvasás előtt immár szinte minden jellemzőt módosíthatunk a képeken.

Megújult kicsit az ecsetek kezelése, a Quick Select eszköz is jobban funkcionál, és valamivel hatékonyabbak lettek az automatikus retusáló eszközök is.
De akadnak kevésbé feltűnő, mégis hasznos apróságok is, így például új dokumentum létrehozásakor már választhatunk a legújabb mobil és táblagépes méretek közül is, számos apró változtatáson esett át a rétegkezelő, használhatunk akár 5000px méretű ecseteket is, használhatóbb lett - szerintünk - a Lasso Tool egérkurzora, és van például Lorem Ipsum szöveg beszúrási lehetőség a szövegdobozoknál. A helyzet az, hogy az apró, de hasznos változtatások felsorolására nem igazán elég egyetlen cikk, szóval a későbbiekben még gyűjtögetünk a legjobbakból, illetve részletesen is bemutatjuk a használatukat. Addig is nézzük, mi vár arra, aki a "PS nagyobb változatát" vásárolja meg.

3D eszköztár
Aki az Extended változatba ruház be, az a fentieken kívül természetesen kapja a 3D-s szerkesztési lehetőségeket. Ezen a téren szintén hatalmas a fejlődés, az árnyékok, tükröződések, fények beállítása összehasonlíthatatlanul egyszerűbb és pontosabb lett, de tulajdonképpen minden 3D objektum jellemzőit gyorsabban és egyszerűbben módosíthatunk.

 A renderelési idő is csökkent valamivel, hála az új Adobe Ray Trace motornak.

Rendszerigény
Az új verzió rendszerigénye PC esetében minimum egy Intel P4 vagy AMD Athlon 64 processzor (32 és 64 bites támogatás egyaránt van), emellett Windows XP SP3, vagy Windows 7 SP1 a minimum elvárás.  Macen kicsit durvább a helyzet, ott már csak Intel processzor és 64 bites megoldás jöhet szóba, illetve OS X 10.6.8 vagy 10.7 a minimum követelmény.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.