Valószínűleg mindenkinek megvannak a maga kedvenc alkalmazásai, amelyeket egy új számítógépen, okostelefonon vagy...
Valószínűleg mindenkinek megvannak a maga kedvenc alkalmazásai, amelyeket egy új számítógépen, okostelefonon vagy táblagépen azonnal telepíteni szokott, amint azt birtokba veszi.
Ezúttal megpróbáltuk csokorba szedni azokat az androidos appokat, amelyek nálunk elsőként kerülnek fel a saját, vagy tesztre érkező okostelefonokra és táblákra. Ez nem egy TOP lista, inkább csak egy rövidke összeállítása olyan alkalmazásokból, amelyeknek valóban hasznát veszi az ember a hétköznapokban (a képernyőképek táblagépen készültek, de a programok mobilon is használhatók).
Chrome for Android
Kezdjük rögtön a kakukktojással. A Chrome androidos változata azzal érdemelte ki ezt a megnevezést, hogy a "mezőnyből" egyedüliként rendszerhez között, vagyis kizárólag az Ice Cream Sandwich-en (Android 4.0) használható. Akinek viszont ilyen készüléke van, annak feltétlenül érdemes letöltenie, mert villámgyors, ráadásul remekül összedolgozik az asztali változattal (könyvjelzők, adatok szinkronizálása stb.).
Emellett számos hasznos funkciót kapott, például "erőltethetjük" vele a weboldalak asztali böngészőkre készült változatának megjelenítését az általában kevesebb infóval bíró és táblagépeken többnyire "ziláltan" kinéző mobil verziók helyett. Jelenleg béta verzió (ettől függetlenül letölthető a Google Playről), de heteken belül érkezik a végleges is.
Google Aktualitások
Míg iOS-re letölthetjük a Flipboardot, amely valódi élménnyé teszi az online hírek, cikkek olvasását, addig Androidra nem nagyon találunk hasonlóan jól sikerült alkalmazást.
A legjobban a Google Aktualitások alkalmazása hozza ezt az életérzést, amelyben szintén mi válogathatjuk össze a hírforrásokat (van lista is, de akár a Google Reader gyűjteményünket is használhatjuk hozzá), a program pedig áttördeli a cikkeket, híreket a mobil vagy tábla képernyőjén kényelmesen olvasható, kicsit magazin-szerű formába. Ha szeretünk a kanapén elheveredve olvasgatni, ezt a programot feltétlenül próbáljuk ki!
Pulse
Ha valakinek a Google Aktualitások nem jönne be, annak érdemes kipróbálnia a szintén ingyenes Pulse alkalmazást. Ez szintén egy hírolvasó, a hagyományos RSS olvasókhoz közelebbi, de még mindig nagyon dizájnos, kényelmesen használható felépítéssel.
Miután összeválogattuk a minket érdeklő online hírforrásokat, RSS csatornákat (kapunk listát is a dologhoz), kényelmesen átnézhetjük azok tartalmát. Válogatásunkat egyébként szinkronizálhatjuk a Pulse.me szolgáltatással, így később más eszközökön már nem kell újra, egyenként összeállítani a tartalmat. A szimpatikus cikkeket megoszthatjuk, vagy el is tehetjük későbbi elolvasásra.
Readability
Ha pedig már szóba került a cikkek későbbi olvasgatása, nem mehetünk el szó nélkül a szintén cross-platform Readability mellett sem.
Számos alkalmazásból küldhetünk át "megőrzésre" online cikkeket, híreket a Readability szolgáltatásba, amelyeket később, a kliens alkalmazás felületén tökéletes kényelemben, mobil eszközünk képernyőjéhez igazított változatban olvashatunk el, akár offline is!
Evernote
Az Evernote szintén nem hiányozhat egyetlen okostelefonról, táblagépről, vagy otthoni számítógépről sem. Aki szeretné jegyzeteit bárhol elérhető formában, online tárolni, annak ez a program tökéletes választás.
Szinte minden platformon elérhető, de végszükség esetén akár egy böngészőben is beléphetünk és szerkeszthetjük a jegyzeteket.
VLC Media Player
Androidra rengeteg remek médialejátszó alkalmazás készült már. A jobbak sajnos fizetősek, az ingyeneseknél pedig sokszor el kell viselnünk egy-két bannert is. Éppen ezért mi már most nagyon várjuk az androidos VLC megjelenését. Addig is egy béta verziót használhatunk, amely innen tölthető le.
A béta nálunk tökéletesen működik, a letöltésnél viszont figyelni kell, hogy kinek, milyen készüléke van, mert a bétánál a különféle processzorokhoz készült változatok külön tölthetők le. Nagyon egyszerűen használható videolejátszó, amely számtalan formátummal megbirkózik (viszont a béta sajnos a feliratfájlokat még nem kezeli).
500px
A fotózás (vagy a fotók) szerelmeseinek egyszerűen kötelező az 500px oldal figyelemmel követése, amelyben nagy segítséget jelenthet az androidos kliens alkalmazás.
Kényelemes, ízléses felületen nézhetjük végig a gyűjteményeket, portfóliókat, és természetesen értékelhetünk, kommentelhetünk is.
Adobe Reader
Mindenki másra esküszik a PDF dokumentumok olvasásához. Van, aki az Adobe saját alkalmazását, a Readert kedveli, s vannak, akik inkább az alternatív PDF olvasókat részesítik előnyben.
Az asztali gépen és a táblán egyaránt így van ez. Androidon nekünk mindenesetre leginkább az Adobe Reader jött be, ha PDF fájlokat szerettünk volna olvasgatni.
Google Drive vagy Dropbox
Vagy esetleg mindkettő. Nehéz köztük dönteni (anno próbáltunk támpontokat adni a választás megkönnyítéséhez), de tulajdonképpen mindenkinek magának kell eldöntenie, milyen szempontok a fontosak számára, ha fájlok online tárolásáról és megosztásáról van szó. A Google Drive persze erősen integrálódik a Google többi szolgáltatásával, így Androidon esetleg egy kis előnyt élvezhet, bár a Dropbox tartalmát is számtalan alkalmazásból elérhetjük, s persze saját kliense is van mindkettőnek. Aki nem tud választani, annak csak egy megoldást tudunk javasolni: tartsa telepítve mindkettőt. Nem zavarják egymást, több ingyen online tárhelyünk lesz így, és menet közben csak eldől, melyik, milyen fájlok tárolására praktikusabb (a Google Docs felhasználóknak például érdemesebb a Google Drive-ot választani a dokumentumok gyorsabb eléréséhez).
Autodesk SketchBookX (Free változat)
Aki szeret rajzolgatni a táblán, mobilon (netán még legalább egy olcsó, kapacitív kijelzőkhöz készült "tolla" is van hozzá), annak érdemes letöltenie az Autodesk SketchBookX alkalmazásának ingyenes verzióját is.
A ceruza egyébként nem létfontosságú hozzá, egyszerűen az ujjunkkal is remekül tudunk rajzolni a programban, különféle ecsetekkel.
Pixlr-o-matic
A Pixlr-o-matic egy remekül sikerült képszerkesztő, amelyben számtalan látványos effekttel, kerettel tehetjük izgalmasabbá fotóinkat.
Sőt, rengeteg különleges effektet (fények, zajok, minták) is találunk benne. Használata nagyon könnyű, kezdő felhasználóknak is csak ajánlani tudjuk. Az ingyenes eszközök mellé továbbiakat is vásárolhatunk a programban.
Aviary Photo Editor (Plug-in)
Az Aviary fotószerkesztője nem különálló alkalmazás, hanem egy plug-in, amely többek között az Android saját képkezelő alkalmazásába is beépül. A kiválasztott fotókat könnyedén fényelhetjük, használhatunk különleges effekteket, retusálóeszközöket a képhibák eltüntetésére, kereteket, objektumokat, sőt, rajzolhatunk is a fotókra. Praktikus és egyszerűen használható (ahogy a Facebookos változata is). Érdemes telepíteni. Akinek nem elég az alap effekt-készlet, továbbiakat is vásárolhat hozzá a Google Playből.