Néhány napig alkalmunk volt kipróbálni a Samsung legújabb táblagépéből, a Galaxy Tab 2-ből a 7"-os változatot.
Néhány napig alkalmunk volt kipróbálni a Samsung legújabb táblagépéből, a Galaxy Tab 2-ből a 7"-os változatot. Gyorsan összefoglaljuk a tapasztalatokat (további képernyőképek találhatók a készülékről erre a linkre kattinva).
Újdonságok, de csak mértékkel
A Galaxy Tab 2 7.0 nem a csúcskészülék a Samsung tablet kínálatában. Értelemszerűen nem az új iPad ellenfelének szánják, sokkal inkább a Kindle Fire piaci "hódítását" szeretnék vele megakasztani. A 7"-os kis készülék nagyon "dögösen" néz ki, a finom vonalaknak köszönhetően egyszerre elegáns és divatos darab. Méretének köszönhetően egy kisebb válltáskában vagy egy nagyobb kabátzsebben is simán elfér. Hordozhatóság szempontjából tehát praktikus darab, ráadásul könnyű, így egy kézben is jól tartható.
Túl sok csatlakozó nincs rajta: felüle a fülesnek, bal oldalon pedig a MicroSD és a SIM kártyáknak van helye, kis műanyag fülekkel eltakarva. Alul a töltéshez és adatátvitelhez használható kábelt csatlakoztathatjuk. A gombok jobb oldalra kerültek: egy be- és kikapcsoló, illetve egy hangerőszabályzó.
Az előlapot teljesen uralja a 7"-os kijelző, amely sajnos nem AMOLED, csak PLS TFT, 1024x600 pixeles felbontással. Ez nem éppen a csúcs, de hétköznapra megteszi. A képminőség amúgy jónak mondható. Érintős vagy egyéb gombok nincsenek, mivel itt már az Android 4.0-t kapjuk alapból, ott pedig a szokásos androidos gombok magán a képernyőn jelennek meg, mindig az alsó részen (attól függően, hogyan tartjuk a készüléket). A kijelzőn kívül még egy VGA felbontású előlapi kamerát találunk elöl, videotelefonáláshoz. Hátul egy 3 megapixeles kamera árválkodik.
Belül ma már átlagosnak mondható a tartalom: 1 Ghz-es, kétmagos processzor, 1 GB RAM, 8 GB memória (MicroSD kártyára tehát szinte biztosan szükségünk lesz), Bluetooth 3.0, Wifi 802.11n, Wifi Direct, A-GPS, különféle érzékelők (digital compass, accelerometer stb.), és egy 4000 mAh-s akku, amivel nagyjából 5-7 órányi babrálást bír a készülék (internet használat, streamelt videók nézegetése, zenehallgatás, levelezés, fotózás stb. esetén).
Összességében tehát tényleg nem egy csúcsmodellt tartunk a kezünkben, de az Android 4.0-t és a jelenlegi alkalmazásokat elviszi ez a hardver is, bár azt túlzás lenne állítani, hogy mindig minden akadozás nélkül megy.
Szoftver és multimédia
Ahogy már említettük, a Galaxy Tab 2 7.0 alapból az Android 4.0 rendszerrel érkezik. Ez sok szempontból előny manapság (például a Chrome használatához is ez a verzió kell már), de sajnos a Samsung nem érte be azzal, hogy ráerőltette az Androidra a saját TouchWiz UI felületét, hanem néhány remek Android 4.0 funkciót ki is felejtett (például az ikoncsoportok létrehozásának lehetőségét az asztalokon).
Kár érte, mert az Ice Cream Sandwich felülete alapból is remekül néz ki és jól is használható. Mindenesetre aki eddig már hozzászokott más Samsung készülékeken a TouchWiz felülethez, azt nagy meglepetés itt sem fogja érni, így az ő esetükben a váltás is rugalmas lesz. Azért hogy jót is mondjunk ezzel kapcsolatban: a minialkalmazások lehetőség (Számológép, Feladatkezelő, E-mail elérés, Zenelejátszó stb.) például nagyon kényelmesen használható.
A Samsung nem fukarkodik a szoftverekkel, van Kies és Kies Air a kényelmes szinkronizálás kedvéért, All Share Play a DLNA funkciók kihasználásához, Polaris irodai csomag, Samsung Hub Widget a rendezettség kedvéért, ChatOn kommunikációs központ, videoszerkesztő, fájlkezelő, navigációs alkalmazás (Google Mapsre alapozva), képnézegető, képszerkesztő (ennek nagyon jó effektjei és retusáló eszközei vannak), videolejátszó, zenelejátszó, és persze egy halom előre telepített Google alkalmazás. A videók megtekintése és a zenelejátszás egyébként alapból nagyon kényelmes a beépített szoftverekkel. Sőt, naptárként kapunk egy S tervező névre hallgató alkalmazást is, amely például mérföldekkel lekőrözi az Android saját naptárát.
A beéített böngésző természetesen Flash képes, ha telepítjük a Flash-t a Google Play áruházból. Ha SIM kártyás változatunk van, akkor a telefon funkciókat is kihasználhatjuk.
Érdekes extra, hogy itt kapunk képernyőkép-fotózó funkciót is, amely folyamatosan elérhető a többi androidos gomb mellett a képernyő alsó csíkjában.
Hiányt tehát nem szenvedünk semmiből, ha mégis szükségünk lenne valamilyen extrára, a Google Play áruházban beszerezhetjük, ingyen vagy olcsón.
A hátoldali 3 megapixeles kamera inkább csak olyan "ha nagyon kell" kategória. Nem is annyira a felbontása miatt, de a helyzet az, hogy a képminősége is gyengécske. A fotók mellett 720p-s videókat is készíthetünk vele. Szóval ha szükség van rá hirtelen, jól jöhet, de csúcsminőséget ne várjunk.
A Samsung Galaxy Tab 2 7.0 körülbelül 80 ezer forintos árral indul, ami ezzel a tudással viszonylag kedvezőnek mondható. Ha egy könnyen hordozható, megnízható kis táblára van szükségünk, és nincsenek extra elvárásaink, jó választás lehet.