Kikapcsolta az egyik legfontosabb adatbiztonsági funkciót Nagy-Britanniában az Apple, de ez volt „a jobbik rossz”. Az ország kormánya ugyanis minden Apple-felhasználó adataihoz szeretett volna hozzáférni, amit a cég nem volt hajlandó megadni.
Néhány hete jelent meg a hír, miszerint szabadon szeretne hozzáférni a világ minden iCloud-felhasználójának adataihoz a brit kormányzat. Lényegében egy „hátsó kapuról” (back door) volt szó, ami gyakorlatilag korlátlan, szabad hozzáférést biztosítana a brit biztonsági szolgálatok számára.
Hogy ezt a hátsó kaput nem fogja megadni a kormányzat számára, az szinte borítékolható volt, de – valószínűleg, hogy elkerüljék a vitákat – egy fontos változtatást eszközöltek. Elérhetetlenné tették az országban a végpontok közötti titkosítást (E2E) a szolgáltatásaikban. A lépést követően a Bloomberggel közölték: a „felhőtárhely-titkosítás fontosabb, mint valaha”, és továbbra is elkötelezettek a felhasználói adatok biztonsága mellett – bíznak benne, hogy hamarosan az Egyesült Királyságban is újból bekapcsolhatják a titkosítást.
Mint a Gizmodo kifejti, a kikapcsolt, Fejlett adatvédelem (Advanced Data Protection) nevű funkció végpontok közötti titkosítással védi az iCloud-adatok többségét (a felhőben lévő adatokat, biztonsági mentéseket, a fotókat, jegyzeteket, böngészési adatokat stb.). Az adatok titkosítása magán az eszközön történik, így bár a felhőben vannak, de csak magán a készüléken lehet visszafejteni a titkosítást egy biztonsági komponens segítségével.
Ezt bukták most el a brit felhasználók. Sovány vigasz, de az iMessage, a FaceTime, a jelszókezelő és az egészségügyi adatok ezután is titkosítva lesznek, azokra nem terjed ki a lépés. Az Apple ezzel gyakorlatilag inkább kivonja a titkosítást a brit piacon, minthogy hátsó kaput próbáljon létrehozni a brit kormány számára – mely egyébként nemcsak az országban élők iCloud-adataihoz szeretett volna hozzáférni, hanem minden Apple-felhasználóéhoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.