A TIME magazin az idei évben is összeszedte azt a 200 találmányt, amelyeket a legjobbnak tartott. A kategóriák között egy olyat is találni, ami a kommunikációt segítő eszközöket sorolja fel. Ezeket vettük most sorba.
Hallatlan
Rengeteg ember dolgozik rendkívül zajos környezetben – gyárakon, építkezéseken – a világon. Számukra a fülvédők kincset érnek, ám ezeknek van egy kellemetlen mellékhatásuk: nemcsak a zajt, minden más hangot is kiszűrnek. A 3M ezért egy speciális zajvédőt fejlesztett ki: a kissé hosszú nevű Peltor WS Alert XPV-t.
Ez ugyanúgy megszűri a zajokat, mint a többi hasonló készülék, ám egy beépített mikrofon és hangszóró segítségével lehetővé teszi, hogy más, hasonló fülhallgatót viselő emberrel Bluetooth-kapcsolaton keresztül beszélgessenek a dolgozók. Az eszköz akkumulátoros, amit napelemek töltenek, melyek nemcsak a napfényt, de a beltér tiszta fényét is képesek elektromos árammá alakítani.
Fókuszban
A Logitech a céges konferenciahívásokat szeretné forradalmasítani a találmányával, ami felkerült a TIME 200-as listájára. A Sight nevű eszköz, ha egy teremben többen is ülnek, akkor a mesterséges intelligencia és a többkamerás rendszer segítségével mindig azt az embert helyezi fókuszba a hívásban, aki épp beszél, illetve a képen is úgy pozícionálja őt, hogy ő kerüljön előtérbe.
A Logitech szerint az egész olyan, mint egy televíziós közvetítés, és éppen ez volt a cél: kicsit természetesebbé tenni a videóhívásokat.
Értő olvasás
Könnyen előfordulhat bárkivel, hog egy szakmai könyvet olvasva számos kérdés jut az ember eszébe, a válaszok pedig segítenének megérteni az olvasottakat. Ezen az ötleten nyugszik a Rebind nevű cég fejlesztése, a Rebind AI.
A felhasználók kérdéseket tehetnek fel a rendszernek, ami a mesterséges intelligencia segítségével, a szakértők hangján ad választ azokra.
Jelenleg a rendszer tesztelése zajlik 10 könyvvel és 1000 felhasználóval, de a jövőben havonta két újabb könyv válik majd elérhetővé, és 10 ezer fő férhet majd hozzá a szolgáltatáshoz.
Megvilágosodás
Világszerte mintegy 2,6 milliárd ember nem fér hozzá az internethez. Hogy ez a szám csökkenjen, az Alphabet inkubátorában készült el a Taara, ami kisméretű egységek segítségével, fénysugarakkal biztosítja az adatátvitelt. A megoldással olyan helyeken is lehet internetezni, ahol az optikai kábelek kiépítése költséges vagy veszélyes lenne.
A sugarak hatótávolsága 20 kilométer, az adatátvitel pedig elérheti a 20 gigabit/másodperces sebességet. A technológiát eddig 13 országban telepítették, köztük Indiában, Kenyában, a Fidzsi-szigeteken, de még az Egyesült Államokban is – ott elsősorban vidéken, vagy épp olyan rendezvényeken, mint a Coachella. Legutóbb Ghánában vették hasznát, ahol 20 000 új felhasználó és 320 vállalkozás csatlakozott az internethez a Taarának köszönhetően.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.