Tech HVG 2024. december. 13. 10:03

Rengeteg időt spórolhat a fotósoknak a Photoshop új képszerkesztő funkciója

Kiadta az Adobe a 2023-ban már beharangozott új képszerkesztő funkcióját, amivel a tükröződést lehet eltávolítani a képekről.

A fotósok általában polárszűrőt használnak, hogy elkerüljék az üvegfelületek tükröződését. Előfordulhat azonban, hogy épp nem az az objektív van fönt a gépen, amin rajta van a szűrő, vagy épp nincs benne a táskában a kiegészítő. (Utóbbi talán kevésbé valószínű.) Ilyenkor még mindig van mód arra, hogy az ember a képszerkesztés során korrigálja a tükröződést, ez azonban sokkal több munkával jár, ráadásul az eredmény sem ugyanolyan.

Az Adobe most egy hiánypótló megoldással állt elő, ami továbbra sem helyettesíti (tökéletesen) a szűrőt, de sok időt segít megspórolni a képszerkesztésnél. A Project See Through nevű fejlesztés érkezését még 2023-ban jelentette be az Adobe, a debütálásig azonban mostanáig várni kellett. A cég a Creative Cloud előfizetői számára kiadta a megoldást, így az a Photoshopban és a Bridge-ben is elérhető, hamarosan pedig a Lightroomba is bekerül majd.

Az eszköz a Reflection Removal (magyarul valószínűleg: Tükröződés eltávolítása) nevet kapta, és a mesterséges intelligencia segítségével dolgozik. Az algoritmus képes megkülönböztetni két képet: az egyik a tükröződés, a másik pedig minden más, amit az üveg előtt vagy mögött látni. Az Adobe olyan képpárokkal tanította be a rendszert, melyek közül az egyiken látni lehetett a tükröződést, a másikon viszont nem.

Adobe
Adobe

A fejlesztés olyan tükröződésekkel működik a legjobban, amelyek a kép egészét lefedik. Az Adobe azt mondja, hogy a Reflection Removal eszköz nem tudja kezelni a „kicsi vagy távoli ablakok tükröződéseit”, illetve a „borospoharak, autókarosszériák vagy a tóban visszaverődő felhők” képét. Ezeket részben javítja, de a tükröződés nagyrészt megmarad.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 14. 20:00

Hasonlíthattak Sophia Lorenre vagy Brigitte Bardot-ra, de csak egy bizonyos dekoltázsmélységig – ilyen volt nőnek lenni a szocializmusban

Miért számított az ötvenes években magánlázadásnak a rúzsos száj, a festett haj és a pirosra lakkozott köröm? Milyen volt az a darabka Nyugat, amit Zalatnay Sarolta és Koncz Zsuzsa hozott be az országba a táncdalfesztiválokon? Miként működött a seftelés a szépségiparban? És a sufnituning, aminek halálos áldozata is lett egy Népszínház utcai állami fodrászatban? Erről beszélgettünk Magyari Hajnalkával, a Trendi nő a szocializmusban című könyv szerzőjével, aki azt is elmondta, mi volt a valós ára annak, hogy két kiló krumplinak megfelelő összegért már be lehetett ülni egy arckezelésre.