A szórakoztató elektronika évtizedek óta az egyik legnépszerűbb kategória például a karácsonyi ajándékvásárlásnál. Ezért is érdemes átfutni, hogy ezen a területen miket válogatott be a Time magazin az év 200 legjobb találmányát összegyűjtő listájára.
Játék határok nélkül
A Nintendo évtizedek óta töretlenül hisz a kézi játékgépekben, miközben a többi konzolgyártó hol felszáll a vonatra, hol leugrik. Most éppen a felszállás időszakában járunk, olyannyira, hogy más technológiai vállalatok is aktívan érdeklődnek a szegmens iránt. Az okostelefonjaival éppen idén a magyar piacot is megnyitó kínai Tecno Pocket Go néven adott ki egy konzolt. A gép jelentősen különbözik a piacon lévő többi eszköztől: nincs hozzá kijelző.
Pontosabban van, méghozzá egy kiterjesztettvalóság-szemüveg formájában, amit ha felvesz a játékos, akkor olyan élményben lehet része, mintha egy 215 hüvelykes képernyő előtt ülne. A készülék képes lekövetni a fejmozgást és rezgéssel ad visszajelzést a játékos számára. A cég szerint a kontrollerrel együtt nemcsak konzolként, de egy hordozható windowsos számítógépként is használható.
Telefonnyi nyugalom
Bár az okostelefonokon ma már erősen meg lehet szűrni, mely alkalmazások küldhetnek értesítést a felhasználó számára, még így is túlságosan zavaró/stresszes lehet a készülék használata. Ezt a problémát felismerve alkotta meg a kínai Boox a saját, okostelefon méretű készülékét, ami valójában egy felokosított e-könyv-olvasó.
A Boox Palma fekete-fehér e-papír kijelzőt kapott, a készülék pedig csak wifin keresztül képes kommunikálni, mobilhálózaton keresztül nem. Bár az eszközt az Android operációs rendszer működteti, a kijelző frissítési gyakorisága miatt nem lehet akármilyen – például YouTube – alkalmazást használni vele úgy, mint mondjuk egy okostelefonnal vagy táblagéppel. A cég szerint a Palma könyvek olvasása mellett viszont zene és podcastok hallgatására termett, így ezekben érdemes gondolkodni.
Bose Ultra Open Earbuds
Az open-ear típusú fülhallgatók sajátja, hogy a hangot nem a hagyományos fülhallgatóknál megszokott módon juttatja el a fülbe – vagyis nem kell azt bedugni a hallójáratba –, ehelyett a fülnél, vagy az állcsonton keresztül vezeti be a hangot a dobhártyához. Az amerikai Bose mindezt új megközelítéssel oldotta meg: a fül külső részére erősíthető az Ultra Open Earbuds, így egyszerre hallható tisztán a belőle szóló tartalom és a környezet is.
A két fülhallgató súlya egyenként 56 gramm, így a cég szerint egy egész napon át kényelmes a viselete.
Három az egyben gokart
A Segway neve mostanra fogalommá vált, és mindenkinek egy önegyensúlyozó kétkerekű jármű jut róla az eszébe. A cég azonban változtatna ezen, méghozzá egy különleges fejlesztéssel.
A GoKart Pro 2 első ránézésre egy egyszerű gokart, ám a cég szerint sokkal több annál. Ha ugyanis nem a pályán hajtják – ahol akár 43 km/h-s sebességet is el lehet vele érni –, akkor beltérben a beépített hangszóróinak, valamint a csatlakozóinak köszönhetően szimulátorként is használni lehet. Ha pedig valaki leszereli a motort és a hátsó kereket, akkor egy klasszikus önegyensúlyozó járművet kap.
Brane X
Akik szeretik a tiszta hangzást, azok pontosan tudják, hogy a hangszórók tekintetében kompromisszumot kell kötni: vagy egy olyat vesz az ember, ami nagyon szépen szól, cserébe viszont nagy, vagy egy hordozható készüléket, aminek hangminősége nem az igazi.
A Brane Audio nevű vállalat ezt a kompromisszumkényszert szűntetné meg a Brane X hangszórójával. Egy hordozható készülékről van szó, amiben a kis hely ellenére elfér a mélynyomó is, amit a vállalat saját fejlesztésű rendszere, a Repel-Attract-Driver (RAD) működtet. Ez röviden annyit tesz, hogy mágnesek segítségével módosítja a hangszóróban uralkodó légnyomást.
A cég szerint ennek köszönhetően jobb hangzás és teljesítmény érhető el anélkül, hogy a hagyományos hordozható hangszóróknál több energiát fogyasztana a szerkezet.
Vegán fülhallgató
A Sonos elsősorban a hangszóróiról ismert vállalat, nemrég azonban elkészítette az első fülhallgatóját. Ez lett a vezeték nélküli Sonos Ace, amit igazi luxusterméknek szánt a cég, ennek minden jellemzőjével. A fülhallgató borítása vegán bőrből készült, a váz része rozsdamentes acél, míg a fülkagyló részben újrahasznosított műanyag.
A Sonos termékért felelős alelnöke, Chris Kallai szerint a cég 25 hónapon át tesztelt több dizájnt különböző nemű, korú és stílusú emberekkel, hogy a lehető legnagyobb megelégedettséget keltő terméket tudja a cég piacra dobni. A készülék nem meglepő módon kompatibilis az otthoni, televíziókhoz készült Sonos hangrendszerekkel, ennek köszönhetően egyetlen gombnyomásra átküldhető a hang abból a fülhallgatóba.
Színes, de nem szagos
A kínai Boox mellett a kanadai Kobo készüléke is felkerült a Time idei 200-as listájára. Utóbbi a Libra Colour, ami a nevéből is kitalálható módon egy színes kijelzőt kapott. Ramesh Mantha, a Rakuten Kobo termékmenedzsmentért felelős alelnöke szerint ez az első olyan, a széles közönség számára kínált e-könyv-olvasó, ami színes E-ink kijelzőt kapott. A szerkezet automatikusan állítja be a megfelelő színeket, így minden egyes illusztráció olyan módon jelenik meg, ahogyan azt a készítői szánták a közönségnek.
Viselhető hangszóró
A cím nem elírás, a Sony tényleg egy viselhető, egész pontosan a vállra helyezhető hangszórót dobott a piacra. A Bravia Theater U ennek megfelelően vezeték nélkül működik, és közvetlenül a felhasználó füléhez továbbítja a hangot, így egy szűk hatókörön kívül nem zavar másokat a használata. Ennek köszönhetően akár különböző hangerővel is lehet ugyanazt a tartalmat nézni egy családi filmezésnél.
Az eszköz Bluetooth-on keresztül kapcsolódik a televízióhoz, és jó hír, hogy nemcsak a Sony készülékeivel kompatibilis.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.