A Microsoft már javában dolgozik azon, hogy a jövőben ne tudjon egy szempillantás alatt összeomlani több millió windowsos gép. Egy olyan eszköz azonban már hamarabb megérkezhet, ami a helyreállításban segédkezhet.
A fél világ megbénult július közepén, amikor az amerikai CrowdStrike kiberbiztonsági cég egy problémás szoftverfrissítést küldött ki a globális nagyvállalatok széles köre által használt platformjára. Az eredmény azonnali kékhalál volt 8,5 millió Windows-alapú számítógépen, komoly fennakadásokat okozva számos szektorban, így a repülésben is.
Pedig a programozók már a képzésük első évében megtanulják, hogyan kell elkerülni a hibát, ami miatt az egész bekövetkezett. Az eset után a Microsoft is elkezdett vizsgálódni, hogyan lehetne a jövőben elkerülni a hasonló incidenseket. A Crowsdstrike szoftvere ugyanis hozzáfért a Windows „magjához”, így – nagyon leegyszerűsítve – kirántotta a rendszer alól a szőnyeget, ami így kártyavárként omlott össze.
A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a vállalati, felügyelt számítógépeket nem lehetett központilag javítani; egyesével, a helyszínen kellett újból működésre bírni őket. Ez komoly fejtörést okozhatott azoknál a szervezeteknél, amelyek ezres nagyságrendben kezelnek számítógépeket.
Utóbbira kínálhat megoldást a Microsoft legújabb eszköze, a „Quick Machine Recovery” (magyarul bizonyára: gyors eszközhelyreállítás). Ez lehetővé teszi az adminisztrátorok számára, hogy távolról állítsák helyre a betölteni képtelen rendszereket – írja a Bleeping Computer.
A célzott javításokat a Windows Update-ből lehet majd kiküldeni, de a működése ezen túlmenően még nem ismert. A megoldást valamikor 2025 elején kezdik majd tesztelni.
A Microsoft emellett azon is együtt dolgozik a biztonsági szoftverek gyártóival, hogy az ilyen védelmi programok a Windows magján (kernelén) kívül tudjanak futni, így csökkentve az összeomlás kockázatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.