Tech HVG 2024. november. 06. 17:03

Megépülhet Anglia legnagyobb szélfarmja, 100 ezer otthont láthat el árammal

A tervek szerint 2030-ban kezdené meg a működését a Scout Moore nevű projekt, amelyben 21 szélturbina termelné az elektromos áramot.

Hamarosan megépülhet Anglia eddigi legnagyobb szárazföldi szélerőmű-farmja – számolt be róla az Interesting Engineering. Manchestertől északra 21 turbinát telepíthetnek majd, ami 100 ezer otthont láthat el elektromos árammal, a tervek szerint 2030-tól. A Scout Moore fejlesztése és építése 200 millió angol fontba, vagyis nagyjából 98,6 milliárd forintba kerül majd.

Az Egyesült Királyság korábban komoly vállalást tett: 2030-ra egy teljesen szén-dioxid-mentes villamosenergia-rendszert akar felállítani. Ezen a téren komoly előrelépés történt nemrég: bezárták az utolsó szénerőművet, így 142 év után lezárult az Egyesült Királyság szénfüggősége. Bár a Scout Moore egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, ha minden engedélyt megkap a projekt, akkor 100 MW-tal járulhat hozzá ehhez a célkitűzéshez.

Ezzel együtt Anglia legnagyobb szárazföldi szélerőmű-parkja lehet, az Egyesült Királyságban pedig az ötödik legnagyobb ilyen rendszerré válhat. Az első négy mindegyike Skóciában található.

A tervezést és a majdani telepítést a Cubico nevű cég végezheti el, amely a megújuló energia egyik kulcsszereplője, és aminek elképzelését egy nagy kanadai befektetési cég támogatja.

Extrém szélerőművet tervezett egy norvég cég, hamarosan indulhat az építkezés

A norvégiai Oygarden partjainál épülhet meg annak az erőműnek a prototípusa, ami forradalmasíthatja az úszó szélerőműveket.

Az Interesting Engineering megjegyzi: korábban a konzervatív brit kormány olyan döntéseket hozott, ami visszafogta a szárazföldi szélenergia hasznosítását, így 2015 óta lényegében leállt ez a szektor. Ha a Scout Moore megépül, azzal ez az energiatermelési mód is újra előtérbe kerülhetne. Mindez ráadásul segítene csökkenteni az ország energiafüggőségét is. Anglia jelenleg Skóciától importál szélenergiával megtermelt elektromos áramot.

Mindeközben Wales is hasonló fejlesztésen dolgozik: a döntnökök nemrég hagyták jóvá azt a tervet, aminek köszönhetően Caerphilly közelében lehetne felépíteni egy 92 MW-os parkot. A projekt várhatóan 2027-re készülhet el, és összesen 14 turbina lesz majd benne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.