A forgószékek piaca igen széles, de a sok üléshez – munkához vagy játékhoz – tervezett ergonomikus székekből is van rengetegféle, 20 ezres meg 350 ezres is. Kipróbáltunk egy újabb modellt.
Mondják, szerencsések, aki hobbiként szeretik a munkájukat, mert így aztán sosem kell dolgozniuk. Köztük egy kicsit azért szerencsétlenek, akiknél ez a bizonyos munka valamilyen számítógépen végzett tevékenységet jelent: szervezetük biztosan nem köszöni meg, ha napi nyolcnál is több órában ülnek.
A problémára reagáló újításként régóta elérhetők olyan íróasztalok, melyek lapja felemelhető, így amikor a sok ülés már kényelmetlen, akkor állva folytatható a munka. Ám az utóbbi évek kutatásai rámutattak, hogy ezek a pozícióváltások csak elhanyagolható mértékben javítják az egészségi állapotot a folyamatos ücsörgéshez képest, viszont újabb problémák forrásaivá válhatnak.
Ha a szék oldaláról közelítjük meg a kérdést, akkor nem kérdés, hogy érdemes lehet komolyabb modellre beruháznia annak, aki sokat ül. Irodai dolgozók esetében ez a munkaadó feladata kell legyen, otthon – legyen szó akár home office-ról, akár számítógépes játékról – mindenki maga dönt. Akár munkaadó, akár magánszemély számára kecsegtető lehet egy húszezer forintos megoldás, de azért azzal nem árt tisztában lenni, hogy a magasabb árat ilyenkor is megfizeti, aki sokat ül – csak később, az egészsége romlásával. Így aztán az teszt nélkül is kijelenthető:
aki teheti, válasszon a piacon elérhető ergonomikus modellek közül, a hazai kínálatban is százával találni ilyeneket.
Ezek közül hozzánk a Sandberg ErgoFusion Gaming Chair Pro érkezett tesztelésre. Ahogy neve is sejteti, a gyártó elsősorban a játékosok igényeit szem előtt tartva tervezte, de hát ebből a szempontból a home office pont ugyanarról szól, mint a (home) gaming: sokat kell ülni a képernyő előtt, csak egyiknél a szövegszerkesztőben villogó kurzor és az Excel-táblák vannak célkeresztben, a másiknál meg az ellenfél karakterének feje. A sok ülés közös a két tevékenységben.
Tesztalanyunk esetében ezt a tevékenységet egy 135 cm magas, 71 cm széles, 53 cm mély széken lehet végezni. A bútordarab 15,5 kilós. (Csomagolással együtt már 18 kg-ról van szó, ezért tanácsoljuk, hogy aki e mellett dönt, az a kiszállítás várható napján érkező futár „le tudsz gyors szaladni?” kérdésére bátran válaszoljon egy határozott nemmel.)
A gyártó „pazar ergonomikus formát” emleget leírásában. A kifejezésből az utolsó kétharmadot objektíven is meg tudjuk erősíteni, a pazarságról döntsön mindenki maga a képek láttán.
A Sandberg tervezői hálós anyagot találtak ki a szék háttámlájához és a megfelelő testtartást segítő deréktámaszhoz, ami jó ötletnek bizonyult: még a legnagyobb melegben sem éreztünk kényelmetlennek a benne ülés, hosszú munkaórák után sem. Az ülőfelület kárpitozott.
A szék legjobb funkciója az ergonómiához kapcsolódik: személyre szabható. Elég komoly szinten.
A forgószékek megszokott tulajdonsága, hogy magasságuk állítható. A háttámla dőlésszöge is több pozícióban rögzíthető, ettől sem fognak állak leesni. Az már csak az ergonómiára törekvő székek sajátossága, hogy a fejtámla magassága és dőlésszöge is állítható. A Sandberg ErgoFusion Gaming Chair Pro esetében minderre jön rá, hogy a karfák is állíthatók magasságban, mélységben és szögben is; valamint az, hogy az ülésnek nemcsak a magasságát, hanem a mélységét is lehet variálni. Ez már annyi opció, hogy érdemes idecitálnunk a gyártói montázsokat, vizuális segédlettel sokkal gyorsabban átlátható mindez.
Ez jó sok beállítási lehetőség, melyek eredménye véleményünk szerint egy kényelmes szék lehet. Azért csak „lehet”, mert ez a felhasználó kis türelmét is ígéri. Amikor valaki összerakja a széket – ezt a mintegy 20 perces feladatot érdemes egy családtag vagy barát bevonásával végezni –, és beleül, akkor még nincs kész vele. Érdemes ezután néhány napot rászánni a fenti lehetősége többféle kombinációjának kipróbálására. Számunkra meglepő volt, hogy az ülés mélységének apró átállítása mennyivel kényelmesebb pózt tud eredményezni.
Érdekes módon a szék is szóvá teszi, ha valaki nem eléggé szabja magára: összerakás után a tesztpéldány recsegett-nyikorgott. De amint néhány nap alatt felfedeztük az egyes munkatevékenységekhez nálunk passzoló beállításkombinációkat, azoknál rögtön abba is maradt mindenféle hangadás.
A Sandberg ErgoFusion Gaming Chair Prót 110 ezer forintos listaáron kínálja a gyártó. Ez sok egy forgószékért? Igen. És egy ergonomikus forgószékért? Azért már nem annyira. Érdemes akár csak egy gyors kereséssel szétnézni ebben a kategóriában: az „ergonomikus szék” és „gamer szék” kulcsszavakra 20 ezer és 350 ezer forintos modellek is megjelennek. Az látatlanban megállapítható, hogy a 20–30 ezer forintért ma nem igen találni valóban ergonomikus széket. A több órán át tartó ülésre alkalmas, kényelmes darabok nagyjából 70–80 ezer forintnál kezdődnek, onnan az árak a funkciók és beállítási lehetőségek sokasodásával emelkednek. És ezen a fronton a Sandberg modellje véleményünk szerint jól teljesít: jelentős személyre szabhatóságot kínál, a valóban ergonomikus alapmodellekhez képest néhány tízezer forintnyi többletért cserébe.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.