A brit Spiralis Energy a tengeri hullámzást szeretné kiaknázni, hogy zöldenergiát termelhessen az Egyesült Királyság számára.
Az elmúlt években egyre több olyan fejlesztés látott napvilágot, melyek célja, hogy a tenger hullámzását kiaknázva állítson elő elektromos áramot. Elég csak a svédek hibrid erőművére, vagy az ausztrálok speciális tányérjára gondolni: mindkét eszközben komoly potenciál van, a segítségükkel pedig gyorsabb lehet a zöld átállás.
Most az Egyesült Királyság egyik cége, a Spiralis Energy mutatta meg a saját fejlesztését, ami talán az eddigi leglátványosabb konstrukció. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a vállalat egy olyan, óriási rugóra emlékeztető szerkezetet fejlesztett, amit a hullámok forgatnak meg, így téve lehetővé, hogy az egység áramot termeljen.
A vállalat egy ével írt alá együttműködési megállapodást egy másik brit céggel, a tengeri technológiákkal kapcsolatos tanácsadásra szakosodott Cape Horn Engineeringgel. A cél az volt, hogy jobban megértse, ilyen lehetőségek rejtőzhetnek az általa fejlesztett technológiában.
Az első, tesztelésre szánt eszközt az Egyesült Királyság déli részén, Poole Harbour kikötőjénél telepítették a szakemberek. A „rugó” hat méter hosszú, negyed akkora, amekkorát a későbbiekben használnának az energiatermelésre. Az egység 21 fordulatot tesz meg percenként, a csúcsteljesítménye pedig 2,5 kW. Rodrigo Azcueta, a Cape Horn Engineering ügyvezető igazgatója szerint ha a teljesítményt felskálázzák a végleges méretre, 250 kW-ról lehet majd beszélni.
Jelenleg két olyan szerkezetet akar telepíteni a Spiralis Energy, amelyek egyenként 16 méter hosszúak, az átmérőjük pedig öt méter. A cél, hogy kiderüljön, miként teljesít az egység a hidegebb téli hónapokban a La Manche csatornában.
A Spiralis végső célja, hogy az Egyesült Királyság teljes éves energiaigényének 11 százalékát a tengeri áramlatokból lehessen kinyerni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.