Látványos felvételt adott közre a NASA arról, hogy milyen nyomokat hagyott a Curiosity rover kerekein a Mars bő egy évtized alatt.
Megette az idő vasfoga – vagy a Mars talaja – a vörös bolygón 2012-ben landolt Curiosity kerekeit, derül ki a NASA által közzétett fotóból. A szonda az eltelt 12 év alatt 32 kilométert robogott a kavicsos felszínen, és ez elég látványosan megviselte. Ennyire:
A NASA csak egy kerékről adott ki képet, így a többi állapota nem ismert – bár az valószínűtlen, hogy a többi makulátlan állapotban lenne. A fotón a jobb középső kerék látható, rajta több horpadással, sérüléssel, sőt: egy nagyobb rés is van már rajta.
Ashley Stroupe, a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) küldetésműveleti mérnöke szerint a sérülés ellenére a kerék továbbra is kitart, így a Mars-járó haladásában ez nem okoz jelentős fennakadást.
A Space.com megjegyzi: a szonda kerekein már 2013 elején is fel lehetett fedezni sérüléseket. Ez abból a szempontból nem meglepő, hogy a szerkezet csaknem egytonnás, és igen kemény, kavicsos terepen kell helytállnia. A NASA folyamatosan szemmel tartja a kerekek állapotát.
A szakemberek az elmúlt bő egy évtized során több módon is igyekezett már óvni a Curiosityt, illetve annak kerekeit: egy ponton már inkább vezették simább terepekre, 2017-ben pedig egy olyan új szoftvert is kiküldtek neki, ami egy algoritmussal módosítja az egyes kerekek sebességét, így csökkentve a rájuk nehezedő nyomást.
A Marsra 2021-ben érkezett meg a Perseverance rover és az Ingenuity helikopter – utóbbi propellerei idén januárban sérültek meg súlyosan, röpképtelenné téve a járművet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.