Egy nemrég elvégzett katonai gyakorlat során a drónrajok kivédését gyakorolta a kínai hadsereg, ám az eredmény azt mutatja, bőven van még hova fejlődni.
A modern hadviselés egyik legfontosabb elemét jelentik a drónok, amelyekkel gyorsan és hatékonyan lehet csapást mérni az ellenséges erőkre, ráadásul, ha kellően nagy számú raj indul útnak, a légvédelmet is túl lehet terhelni velük. A haderő fejlesztésénél ezért elsődleges szempont, hogy minél hatékonyabb módon lehessen hatástalanítani a drónrajokat, és erre törekszik a kínai hadsereg is. Úgy tűnik azonban, hogy ezen a téren még bőven van mit fejleszteniük.
Az Interesting Engineering kínai beszámolókra hivatkozva arról ír, hogy a kínai hadsereg csekély, csupán 40 százalékos találati arányt ért el a drónrajok lelövésére irányuló kiképzésen. Az eredményről a kínai állami média is beszámolt. Tuan Hsziaolung, a haderő egyik vezetője szerint a problémát a drónok kis mérete, gyorsasága és az ebből fakadó gyors helyváltoztatás jelenti.
A South China Morning Post beszámolója szerint a gyenge sikerarány annak is köszönhető lehet, hogy a gyakorlaton a régi, az 1990-es és a 2000-es években kifejlesztett légvédelmi egységeket használták. Mint írják, a földi zavaróállomások, a föld-levegő rakéták és az automata fegyverrendszerek használata minden bizonnyal javítana az eredményen.
Az Egyesült Államokban jelenleg nincs olyan rendszer, ami képes lenne több drón egyidejű nyomon követésére és semlegesítésére. A kínai mérnökök ezért olyan drónokat fejlesztettek ki, amelyek képesek a levegőben hat részre szétválni.
Az orosz–ukrán háború azt is megmutatta, milyen jelentős mértékben képesek befolyásolni a drónok a hadviselést. Annak ellenére, hogy Ukrajnának nincsenek hadihajói, több orosz hadihajót is el tudott süllyeszteni, vagy meg tudott rongálni az ukrán hadsereg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.