Az egészségügy és a sportolás terén is hasznosítható lehet a külső energiaforrást nem igénylő anyag, amelybe különböző érzékelőket lehet beépíteni.
A testhőből, valamint a napfényből is képes elektromos energiát nyerni a Waterlooi Egyetem kutatói által fejlesztett okosszövet. Az ebből készült ruhadarabok ráadásul ugyanolyan könnyen viselhetők és rugalmasak, mint a hagyományos változatok, csak éppen egy sor érzékelő van bennük, melyeket az orvostudomány is hasznosíthat.
A kutatók az MXene nevű anyagot, valamint vezetőképes polimereket kombináltak fejlett textilgyártási módszerekkel, ennek lett az eredménye a rugalmas és sokoldalú szövetanyag. Mint az Interesting Engineering megjegyzi: a legtöbb hordozható eszköz külső energiaforrást vagy rendszeres töltést igényel, az okosszövetnek azonban egyáltalán nincs szüksége ilyesmire.
A fejlesztői állítják: ez a szövet stabilabb, tartósabb és költséghatékonyabb is, mint a már piacon lévő hasonló megoldások.
Számos területen használható
Az új okosszövet előtt nagy jövő állhat: például egy maszkba beépítve a test és a környezet hőmérséklet-különbségéből tud elektromos energiát előállítani, melyet aztán a pontos légzésfigyelésben hasznosíthat.
A kutatók szerint a ki- és belégzés számának megfigyelése mellett a lehelet hőmérsékletét, sebességét is követni tudná, sőt, kimutathatja a vírusokat, a tüdőrákot, valamint más betegségeket is – pontosabban: azok „kémiai indikátorát”.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/50bb4db5-2597-47c5-8bbc-125f71b3b227.jpg)
Egy másik lehetséges felhasználási terület az ízületi egészség felmérése, követése, de a sportolók is használhatják a teljesítmény monitorozására. Ez ugyanis nem egy nagy, bumszli viselhető eszköz, mint a legtöbb jelenlegi megoldás.
A módszert a Journal of Materials Science & Technology tudományos folyóiratban leíró szakemberek megjegyzik: a terveik között szerepel a módszer továbbfejlesztése, és egy olyan okostelefon-app létrehozása is, amely képes lenne az adatok összegyűjtésére, valamint azokat közvetlenül továbbítani egy egészségügyi szolgáltatónak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.