Tech HVG 2024. augusztus. 15. 15:03

Nagyobb eséllyel alakulhat ki demencia, ha valaki övsömörtől szenved

A Harvard Egyetem kutatói szerint kapcsolat lehet a demencia kialakulása és a herpeszvírus okozta övsömör között. Mindez azt is jelenti: az övsömör elleni védőoltás hatékony segítség lehet a demencia kivédésében.

Egy friss kutatási eredmény szerint a vírus okozta övsömör hosszú távon káros lehet az emberi agy egészségére. Az amerikai Harvard Egyetem tudósai kimutatták, hogy az övsömörben szenvedők nagyjából 20 százalékkal nagyobb valószínűséggel tapasztalnak kognitív hanyatlást azokhoz képest, akiknek nincs ilyen problémájuk. Az eredmények azt az egyre inkább terjedőben lévő elképzelést is megerősítik, hogy az övsömör elleni vakcina védelmet nyújthat a demencia ellen. A kutatók publikációja az Alzheimer’s Research & Therapy című tudományos lapban jelent meg.

Az övsömört a varicella-zoster, vagy ismertebb nevén a herpeszvírus okozza, ami ugyanaz a kórokozó, ami a gyerekeknél és a fiatal felnőtteknél a bárányhimlő kialakulásáért felelős. Miután valaki kigyógyul a bárányhimlőből, a vírus aktiválatlan állapotban megbújhat az idegrendszerben, majd a betegek körülbelül harmada évekkel, vagy akár évtizedekkel később tapasztalhatja a vírus újbóli fertőzését, az övsömört.

A betegség rendkívül fájdalmas lehet, heteken át tarthat, de olyan is van, hogy valaki évek múltán is idegfájdalmakra panaszkodik. Korábban készült már olyan tanulmány, ami azt sugallta, hogy a vírus és más baktériumok károsíthatják az agyat, ám konkrét bizonyítékot még nem sikerült ezzel kapcsolatban szerezni. A tudósok ezért most arra vállalkoztak, hogy feltárják az övsömör és a demencia kialakulása közötti esetleges kapcsolatot.

Ha ezt a 14 dolgot betartja, 45%-kal csökkenhet a demencia rizikója

Amerikai kutatók becslése szerint akár 45 százalékkal is lehetne csökkenteni a demencia kialakulásának globális arányát, ha egyszerre foglalkoznak az érintettek a betegséget katalizáló 14 rizikófaktorral.

A kutatók három korábbi nagyszabású tanulmány adatait elemezték, amelyek proaktívan követték nyomon az ápolók és egészségügyi szakemberek hosszú távú egészségi állapotát. E vizsgálatok részeként az embereket rendszeresen megkérdezték a kognitív egészségi állapotukról és arról, hogy volt-e valaha övsömörük. Összességében közel 150 000 embert vontak be az elemzésükbe – írja a Gizmodo.

A kutatók azt találták, hogy azok, akik övsömörről számoltak be, nagyobb eséllyel tapasztaltak magukon kognitív hanyatlást. Az eredmény a nők és a férfiak esetében egyaránt igaz, ám kockázat magasabb volt azoknál a férfiaknál, akik az APOE4 nevű gént is hordozták. Ez egy gyakori genetikai variáció, amelyről már ismert, hogy növeli az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

A kutatók szerint bár a tanulmány nem bizonyítja egyértelműen a két probléma közötti okozati összefüggést, a szakemberek úgy vélik, hogy az övsömör elleni védőoltás segíthet a demencia kivédésében. Egy brit kutatás során például a Shingrix nevű vakcinát kapott embereknél a hatéves utánkövetés során 90 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki demencia azokhoz képest, akik nem kaptak oltást, vagy más, korábbi készítménnyel oltották be őket.

A kutatók hangsúlyozzák: mivel a bárányhimlő meglehetősen gyakori, így az övsömör elleni védőoltás komoly segítség lehet a későbbi betegség kivédésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.