Tech HVG 2024. augusztus. 12. 14:03

36 000 kilométerről is kiszúrja a focilabda-méretű fenyegetéseket az új brit űrradar

Elképesztően pontos lesz az az űrradar-hálózat, melynek darabjai több országban is működni fognak. A brit egységek várhatóan 2030-ra készülnek el.

Összesen 27 darab, egyenként 20 méter magas radarantenna építését tervezik a nagy-britanniai Pembrokeshire-ben a mélyűr megfigyelésére – írja az Interesting Engineering. A projekt a Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) nevet kapta.

A csúcstechnológiás radarokat úgy tervezték, hogy egy focilabda méretű tárgyat is követni tudjanak. Az eszközök egy globális hálózat részét képezik, melyek célja az űrből érkező fenyegetés elleni védekezés. A radarhálózat az Ankus védelmi partnerség keretei között épül, melynek az Egyesült Királyság mellett az Egyesült Államok, valamint Ausztrália a tagja.

Ha elkészül, a hálózat akár a 36 ezer kilométerre a Földtől lévő objektumokat is monitorozhatja, valamint követheti.

A radarok a katonai műveletekben támogatásában, és a hírszerzési feladatokban is szerepet vállalnak majd, ahogyan az űreszközök – műholdak – védelmében is részt vehetnek, melyek száma folyamatosan nő.

Rádióhullámokkal működő fegyverrendszert fejleszt a brit kormány

Az RFDEW-fegyverrendszer rádióhullámok kisugárzásával károsítja az ellenséges járművek kritikus fontosságú elektronikai részegységeit.

Mark Hilborne, a King’s College London űrbiztonsági kutatócsoportjának vezetője elmondta: több „szemre” van szükség az űrben, mivel ott egyre erősödik a katonai tevékenység. A radarhálózat várhatóan 2030-ra készül el, bár a helyiek erősen ellenzik, mert úgy vélik, káros az egészségre, a turizmusra, és a környék látképét is rombolja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.