Miközben a trösztellenes szabályozók számos helyen kordában tartják az Apple-t, Kínában meglehetősen keményen viselkednek a cupertinóiak, nehogy bármit is veszítsenek a jutalékukból.
Feszültséget szíthat a világ legnagyobb okostelefon-piacán, azaz Kínában, hogy az Apple fokozza a nyomást a Tencentre és a ByteDance-re, hogy alapvető változtatásokat hajtsanak végre az ország legnépszerűbb alkalmazásaiban – írja a Bloomberg. Ezek a változtatások természetesen az Apple javát szolgálnák, az iPhone-gyártó ugyanis megszüntetné azokat a kiskapukat, amelyek megkerülik az Apple hőn áhított 30 százalékos jutalékát.
A kiskapuk olyan minialkalmazásokhoz kapcsolódnak, amelyek lehetővé teszik a Tencent közösségi üzenetküldő alkalmazásának, a WeChatnek és a ByteDance rövid videós alkalmazásának, a Douyinnek (alapvetően ez a TikTok kínai verziója) a felhasználói számára, hogy az alkalmazás elhagyása nélkül játsszanak és online vásároljanak. A jelentés szerint a WeChat és a ByteDance több ezer kisjáték- vagy miniprogram-fejlesztőt toborzott, hogy tartalmakat hozzanak létre WeChat és Douyin ökoszisztémák számára. Ahogy ezek a kis játékok népszerűvé váltak, a fejlesztők játékon belüli cikkek eladásával kezdtek nyereséget termelni, és sokan találtak módot az
Az Apple állítólag mindkét céget felszólította, hogy akadályozzák a minialkalmazások készítőit abban, hogy külső fizetési rendszerekre mutató hivatkozásokat helyezzenek el, amelyek megkerülik az Apple hagyományos jutalékrendszerét. Az Apple azt is mondta, hogy addig, amíg az említett vállalatok nem teljesítik ezeket a feltételeket, nem hagyja jóvá a WeChat vagy a Douyin jövőbeni frissítéseit.
A Bloomberg értesülése szerint az Apple arra is kérte a Tencentet, hogy tiltsa le a játékon belüli csevegést a fejlesztők és a felhasználók között, mert ezek segítségével linkeket is lehet küldeni. A Tencent állítólag visszautasította az ötletet, mondván, ez negatív hatással lenne a játékélményre. Az Apple szóvivője állítólag szokatlanul nyersen nyilatkozott a Bloombergnek. Idézte a vállalat irányelveit, amelyek szerint az összes digitális áru értékesítésének át kell mennie a rendszerén, és az ellenőrző csapat elutasíthatja azokat az alkalmazásokat, amelyek sértik ezt az irányelvet.
Egyelőre sem a Tencent, sem a ByteDance nem kommentálta a fentieket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.