Tech HVG 2024. július. 18. 19:03

Megmutatta a SpaceX az űrhajót, ami megsemmisíti a Nemzetközi Űrállomást

A tervek szerint 2030-ban a Földbe csapódik majd a Nemzetközi Űrállomás, amiben a SpaceX erre a célra kifejlesztett űrhajójának is nagy szerepe lesz.

Június végén jelentette be a NASA, hogy a SpaceX fejlesztheti ki azt az űrhajót, ami segít majd megsemmisíteni a Nemzetközi Űrállomást (ISS). Az ISS a tervek szerint 2030-ig marad majd a pályáján, ezután azonban kiürítik, majd egy erre épített eszköz segítségével deorbitálják, végül pedig a Földnek irányítják. A becsapódásra a Csendes-óceán erre kijelölt pontján kerülhet sor.

Mindez hat év múlva fog bekövetkezni, ami viszonylag rövid idő, főleg akkor, ha egy új űrhajó kifejlesztéséről van szó. Eddig nem sokat lehetett tudni arról, hogy a SpaceX milyen járművet készítene el erre a célra, a vállalat azonban felfedte tervét. Ezek szerint az űrhajó a már létező Dragon űrkapszula szteroidokon nevelt változata lehet.

A Dragont jelenleg a rakomány és az űrhajósok szállítására használják.

Új nyelv alakult ki a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén

A Nemzetközi Űrállomás hivatalos nyelve ugyan az angol, ám az űrhajósoknak oroszul is kell tudniuk. És itt kezdenek a dolgok érdekessé válni.

A NASA szerint a SpaceX azért nyerte el a pályázatát – amit a Nemzetközi Űrállomás deorbitálására írt ki a szervezet –, mert a vállalat megoldása költséghatékony, a rövid határidő ellenére teljesíthető, és olyan komponenseket használ, amik korábban már bizonyítottak. Ugyanakkor még ezzel együtt is a U.S. Deorbit Vehicle űrhajó nagyjából fele új lesz, és a feladatra is külön ki kell képezni.

A NASA azt tervezi, hogy a megsemmisítés előtt nagyjából 18 hónappal pályára állítja az űrhajót, amit dokkol majd az ISS-hez. Az űrállomás személyzete a lehető legtovább marad majd az űrben, hogy pályán tartsák a szerkezetet, de nagyjából hat hónappal a tervezett becsapódás előtt el kell hagyniuk a fedélzetet.

A SpaceX űrhajója akkor lép működésbe, amikor a Nemzetközi Űrállomás 220 km-es magasságig süllyed. Ezután jön egy négynapos periódus, amíg az ISS a megfelelő pozícióba kerül, majd végül belép a légkörbe és elég. Azok a darabjai, amelyek nem semmisülnek meg, a Csendes-óceánba zuhannak.

SpaceX

A cég szerint a módosított Dragonba hatszor annyi felhasználható hajtóanyagot építenek majd be, és háromszor vagy négyszer akkora energiatermelésre és -tárolásra lesz képes, mint a mostani változat. A jelenleg 16 hajtómű mellett további 30-at építenek bele.

A NASA szerint némi törmelékre mindenképpen számítani kell majd a Nemzetközi Űrállomás megsemmisítésekor, amelyek a mikrohullámú sütőtől egészen egy kisebb autó méretéig terjedhetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?