Tech HVG 2024. július. 08. 13:03

Sokkoló, milyen hatása van a légszennyezésnek a mesterséges megtermékenyítésre

Most először vizsgálták a kutatók, milyen hatása van a légszennyezésnek a mesterséges megtermékenyítésre.

Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a légszennyezettség negatív hatással van az egészségre – szív- és érrendszeri problémákat, stresszt, légúti megbetegedéseket és halált is okozhat –, most azonban egy újabb hatását tárták fel a kutatók. Ezek szerint jelentősen csökkentheti az élve születés esélyét azoknál, akik mesterséges megtermékenyítés (IVF) útján estek teherbe – írja a The Guardian.

A lap emlékeztet: a korábbi kutatások már kimutatták, hogy a mikroszkopikus koromszemcsék a véráramon keresztül eljuthatnak a petefészekbe és a méhlepénybe, a mostani munka azonban azt sugallja, hogy a szennyezés már a fogantatás előtt kifejti a hatását, és megzavarhatja az embrió fejlődését. A tanulmány eredményét a legnagyobb reprodukcióval foglalkozó szakmai társaság, az ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) amszterdami konferenciáján mutatták be.

A légszennyezés az egyik legjelentősebb emberi egészséget fenyegető veszély, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint 2019-ben 6,7 millió ember halálát okozta.

Évente 5,1 millió ember csak ezért hal meg

Egy új tanulmány szerint ha beszüntetnénk a fosszilis energiahordozók használatát, azzal évente milliók életét lehetne megmenteni.

Sebastian Leathersich, a tanulmányt bemutató szakember szerint nem meglepő, hogy a légszennyezésnek a reprodukcióra is komoly hatása van. A szakember abban bízik, a mostani publikáció is hozzájárulhat ahhoz, hogy a világ komolyabban vegye az éghajlatváltozást.

A vizsgálat az ausztrál Perth városában elvégzett IVF-kezeléseket elemezte nyolc éven át, amelyben 1836 embertől származó 3659 embriót is vizsgáltak. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a fejlődésük összefüggésben van-e a PM10, vagyis a 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék szintjével. Azt találták, hogy a légszennyezés legmagasabb mértékének való kitettségnél 38 százalékkal csökkent az élveszületés esélye a legalacsonyabb kitettségi szinthez képest.

Leathersich szerint mindez arra utal, hogy a peték minőségét negatívan befolyásolja a légszennyezés, ami egy olyan tényező, amit eddig nem vettek figyelembe a szakemberek.

Leathersich és csapat most azt tervezi, hogy közvetlenül tanulmányozzák a sejteket, hogy megértsék, miért hatnak rájuk negatívan a szennyező anyagok. A korábbi vizsgálatok azt már kimutatták, hogy a mikroszkopikus részecskék károsíthatják a DNS-t és gyulladást okozhatnak a szövetekben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.