2030-ra karbonsemleges szeretne lenni a Google, ám 2020 óta minden évben növekedik a károsanyag-kibocsátása és a szerverek hűtéséhez szükséges vízfogyasztása. A növekedés ötéves viszonylatban is jelentős.
Csaknem 50 százalékot növekedett a Google üvegházhatású gázkibocsátása az elmúlt 5 évben, köszönhetően az adatközpontokat megizzasztó, rendkívül hardverigényes mesterséges intelligencia terjedésének – derül ki a cég 2024-es környezetvédelmi jelentéséből.
Az Engadget összegzése szerint a Google 14,3 millió tonna szén-dioxidot bocsátott ki a 2023-as évben; ez jelent 48 százalékos növekményt a 2019-es adatokhoz képest, de 2022-höz képest is 13 százalékos az emelkedés.
A Google a jelentésében az adatközpontok energiafogyasztás-növekedésének tulajdonítja az eredményeket, de az ellátási lánc kibocsátása is nőtt. Előbbivel kapcsolatosan megjegyzik: ahogyan egyre jobban integrálják az MI-t a termékeikbe, a kibocsátások csökkentése kihívást jelenthet számukra – infrastrukturális beruházások is szükségesek lesznek, melyek szintén növelik a cég energiaigényét.
Ami az adatközpontok vízigényét illeti – ami a hűtés szempontjából kardinális kérdés –, 17 százalékos növekedés volt 2023-ban az előző évhez viszonyítva. Számszerűen 6,1 milliárd litert fogyasztott a Google a tavalyi évben.
A cég 2030-ra szeretne karbonsemleges lenni, és bár addig még bőven van idő, de annyi biztos, hogy az MI okozta kibocsátás-növekedés nem könnyíti meg ezen célok elérését. A TechCrunch kiemeli: a 80 oldalas jelentésben a Google azt nem fejti ki, hogy maga az MI mennyi energiát fogyaszt.
A mesterséges intelligencia által okozta környezeti károkról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.