Tech HVG 2024. június. 29. 12:03

Ezeket teheti, hogy a nagy hőségben ne melegedjen túl a telefonja

Egyre forróbbak a nyarak, amit egyre nehezebben viselünk. De a telefonunk sem nagyon kedveli a túlzott meleget, úgyhogy a saját védelmünk mellett, erre az eszközre sem árt gondolni, nehogy kellemetlen következményei legyenek a melegnek.

Már a tavaly nyár is embert próbálóan meleg volt, és az idei évre is hasonlókat jósolnak a meteorológusok. A hőség pedig nemcsak az embert, hanem a zsebében, táskájában lévő, esetleg a maga mellett tartott telefonját is megviselheti. Megmutatjuk, hogy miként védheti meg az eszközét a túlmelegedéstől.

Az egyik legfontosabb tanács, hogy meg kell óvni a telefont a közvetlen napsugárzástól. Ennek az az oka, magyarázza a SlashGear, hogy a telefon belseje egy kicsit olyan, mint egy autóé egy forró napon. Csapdába ejti a hőt, és valóságos miniatűr sütővé válik a benne lévő alkatrészek számára. A telefon passzív hűtőrendszere ebben az összehasonlításban az autó légkondicionálójaként működik, de úgy, mint a legalacsonyabb beállítás az autó klímaberendezésében. Vagyis a telefon normál hőmérsékleten képes hűvösen tartani magát, azonban a túlzott melegben már nem tud elbánni a kívülről érkező hővel.

Amennyiben mégis a szabadban kell használnia a telefont, közvetlen napfénynek kitéve, akkor próbálja meg a lehető legrövidebb időre csökkenteni a használatát. Egy apró tipp: nem biztos, hogy jó, ha ilyenkor böngészi órákon keresztül, ki mit posztol a Facebookra. Ha a tengerparton vagy a medencénél tartózkodik, tegye árnyékos helyre a telefonját, de ne takarja le törölközővel, takaróval, mert így még több hő keletkezik a telefon körül. Az autóban pedig ne tegye a készüléket a műszerfalra, különösen, ha GPS-navigációt is használ, ugyanis ez a funkció sok hőt termelhet.

Ha nagy a meleg, lehetőség szerint ne töltse a telefonját. A telefon töltése már önmagában is hőt termel, és ha ehhez még a környezeti hő is hozzáadódik, az akár katasztrofális is lehet a telefon szempontjából. Szóval inkább várja meg a töltéssel, hogy hűvösebb helyen legyenek mindketten.

A kábeles töltésnél csak egy dolog rosszabb, a vezeték nélküli töltés. Ennek az az oka, hogy ez utóbbinak nem túl jó a hatásfoka. A felhasznált energia körülbelül 20–50 százaléka a töltőpad és a telefon között távozik, ráadásul a kiszabaduló energia pontosan azzá alakul át, amit megpróbálunk elkerülni: hővé. Az egyik lehető legrosszabb forgatókönyv a telefon töltése az autóban. A legjobb autós telefontartók többsége beépített vezeték nélküli töltőpárnákkal rendelkezik, ezért ha ilyet használ, győződjön meg arról, hogy a vezeték nélküli töltési képességek ki vannak kapcsolva, mielőtt felhelyezi a telefont. És persze nem szabad vezetékes töltőhöz sem csatlakoztatni – figyelmeztet a SlashGear. Sok okostelefon-tulajdonos csak azért húzta ki telefonját az autós dokkolóból, mert az akkumulátor megduzzad, és közben tönkreteszi a telefon többi részét.

Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját

Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.

Ha nagy a meleg, akkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy a telefonnal számos olyan tevékenység végezhető, ami szépen termeli a hőt. Ilyenek például a korszerű játékok, amelyek igencsak felpörgetik a processzort, különösen, ha sok bennük a mozgás. A videószerkesztés, a helyi mesterséges intelligencia-feladatok, a nagy felbontású videók streamelése és még a kamera hosszú távú használata is mind-mind olyan tevékenység, amelyek még a legmodernebb csúcstelefonokat is megizzasztják. Arról nem is beszélve, hogy az ilyen feladatok gyorsan le is merítik az akkumulátort.

A telefon fényerejének a kérdésével is érdemes foglalkozni. Az automatikus fényerővel rendelkező telefonok alapértelmezés szerint teljes fényerőt állítanak be közvetlen napfényben, hogy tisztábban lehessen látni a képernyőt, de ne felejtsük el, a kijelző az egyik legnagyobb energiafelhasználó az okostelefonon vagy táblagépen. Az összes képpont tápellátása felmelegítheti a telefont, ami a nagy melegben ismét túlmelegedéshez vezethet. Éppen ezért próbáljon meg minél kisebb fényerőt beállítani, illetve ha nagy a fényerő, akkor a minimálisra korlátozni a telefon használatát.

Végül ha olyan jeleket észlel, amelyek arra utalnak, hogy a telefon túlmelegedett, akkor vigye egy lehetőleg hűvös helyre, de – mint említettük – ne takarja le. A beltérben helyezze egy szellőzőnyílás vagy ventilátor elé. Ha a telefon tokban van, távolítsa el, mert így lehetővé válik, hogy minden oldalról szellőzhessen. Érdemes bezárni az összes futó alkalmazást, bekapcsolni a repülőgép üzemmódot, sőt akár alacsony töltöttségű akkumulátor-üzemmódot is beállítani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.