Egy friss kutatás szerint elképesztő mértékben tűnnek el az oldalak a webről, már a tavaly létező portálok 8 százalékát is hiába keresik a felhasználók.
Gyakran hallani, hogy ami egyszer a webre felkerül, az már ott is marad. Ezt árnyalja a Pew Research Center közelmúltban végzett kutatása, ami feltárta: a 2013-ban még létező honlapok 38 százaléka már nem hozzáférhető, de a 2013 és 2023 között bármikor, legalább egy rövid ideig létező weboldalak negyede is nyomtalanul eltűnt már.
A jelenségnek már neve is van: „digital decay”, azaz „digitális hanyatlás”. Ez azt jelenti, hogy az egykoron létező oldalakra mutató hivatkozások ma már egyszerűen nem működnek. Ilyesmibe szinte bárki belefuthatott már, a közösségi médiában megjelent régebbi bejegyzések, valamint a Wikipedia szócikkeiben meghivatkozott források számos esetben futnak hibára.
Magyar példáért sem kell messzire menni: kapásból elérhetetlen két megszűnt internetes újság, a zoom.hu és a vs.hu archívuma is. Ezek viszonylag tiszavirág-életű portálok voltak, de sokak munkája volt a publikált cikkekben, melyeket most hiába olvasnának vissza az érdeklődők. Erre a sorsra jutott a néhai Heti Válasz digitális felülete, a Valasz.hu is – pedig ez egy évtizedes múltra visszatekintő kiadvány volt.
Digitális radír
Hasonló tendencia figyelhető meg a közösségi médiás bejegyzéseknél is: mint a Mashable összegzése kiemeli, az X-en (a néhai Twitteren) közzétett posztok egyötöde néhány hónap után elérhetetlenné válik. Ennek oka lehet az, hogy a fiók tulajdonosa privátra állította az elérhetőségét, vagy egyszerűen csak törölte a bejegyzést. Ezzel például akkor lehet szembesülni, amikor egy cikkbe ágyazott poszt helyén csak egy hibaüzenet jelenik meg.
Az már csak a hab a tortán, hogy egy digitális forrásokra támaszkodó tudományos publikáció esetében is elég szerencsétlenül veszi ki magát, ha a forrásjegyzék zöme már nem tölt be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.