A Huawei legújabb csuklón viselhető kütyüje szinte pontosan úgy néz ki, mint egy Apple Watch, de annál jelentősen olcsóbb, és az androidos, illetve iOS felhasználókat egyaránt célkeresztbe veszi. Kipróbáltuk az akár 10 napos üzemidejű Watch Fit 3-at.
A Huawei mind a mai napig annak az amerikai-kínai kereskedelmi háborúnak a levét issza, melynek következtében az okostelefonjairól immár jó ideje száműzték a Google szolgáltatásokat.
Utóbbi miatt hardveresen hiába szuperek a Huawei mobilok, az eladási mutatóik több, mint hervasztóak. No persze azért nem kell félteni a kínai mamutcéget, mely nemcsak mobil infrastuktúra, hanem többek közt viselhető kütyü fronton is igen komoly arzenállal rendelkezik.
Az alábbiakban részletesen bemutatandó Watch Fit 3 a vállalat legújabb wearable kategóriás terméke, és egyben az első olyan okosórája, mely négyzet alakú kijelzővel rendelkezik.
Almát a körtével
A Huawei Watch Fit 3 láttán rögtön az első milliszekundumban egy másik okosóra villan át az agyunkon. Hát persze, hogy az Apple Watch, mely hiába drága portéka, az amerikai gyártó lényegében a kezdetek óta uralja vele a komplett szektort.
A Watch Fit 3 nemcsak a négyzetes kijelzője és finoman lekerekített készülékháza, hanem oldalsó kezelőszervei révén is nagymértékben az Apple Watch SE-re és az Apple Watch Series 9-re hasonlít, viszont almás riválisaitól eltérően csak egyetlen méretben kapható.
A természetesen nem Apple-féle watchOS-t futtató, alumínium-ötvözetes újdonság rendkívül kompakt és mindössze 26 gramm tömegű, így a viselése nemcsak munka és pihenés, hanem többek közt sportolás és alvás közben is igen kényelmes.
A többféle gumiszerű, illetve bőrszíjjal készülő, könnyen cserélhető szíjú Huawei karóra az elvárásoknak megfelelően tökéletesen por- és vízálló kivitelű, elvileg akár 50 méteres vízmélységbe is lemerészkedhetünk a segítségével.
Utóbbit nem állt módunkban megejteni, medencében azonban úsztunk, merülgettünk a készülékkel, melynek ettől semmi baja nem esett.
Nagy kijelző
Az előlap közel 80 százalékát uraló érintőkijelző bal és jobb oldalán 1,8, alatta és felette pedig 2,7 milliméteres kávákra lehetünk figyelmesek, a panel szélei szépen le vannak kerekítve.
Az AMOLED technológiának köszönhetően igen magas kontrasztot és hatalmas betekintési szögeket kapunk. Szikrázó napsütésben sincs gond a leolvashatósággal, köszönhetően a fényszenzornak és az akár 1500 nites maximális fényerőnek.
Az 1,18:1 képarányú kijelző 408× pixeles felbontású és 347 ppi-s pixelsűrűségű, és egészen kiváló képminőségű. Az 1,82 colos képátlójú panel 60 Hz-es frissítési sebességű.
Az állítható erejű vibramotor remekül jelzi a beérkező üzeneteket és hívásokat, illetve az ébresztéseket. A jobb oldalt található fém korona nemcsak tekerhető, hanem be is nyomható, segítségével nagyítható/kicsinyíthető például a menü, növelhető/csökkenthető a hangerő, egymás után kétszer lenyomva pedig a háttérben futó appok jeleníthetők meg.
A lentebbi hagyományos nyomógomb alaphelyzetben az edzés felületet hozza fel, de szabadon beprogramozható rá más funkció is.
Funkciók
Az enyhén idejét múlt felhasználói felületű Huawei Egészség applikáció a Samsung Store-ból és az AppStore-ból közvetlenül letölthető a telefonunkra, egyéb készülékek esetében pedig QR-kód segít az applikáció beszerzésében. Az óra beüzemelése gyerekjáték egyszerűségű, lényegében nem lehet mellélőni.
Bár a gyártó egyértelműen okosóraként hivatkozik jelen tesztalanyunkra, a meglehetősen zárt HarmonyOS 4.2 operációs rendszer messze nem biztosít akkora mozgásteret, mint a Google vagy az Apple szoftverei. Cikkünk írásakor konkrétan alig nyolc alkalmazás volt elérhető a tartalomboltban, amiért csak részben kárpótol az elképesztően széles óralap kínálat.
A mikrofon és a hangszóró okosóra viszonylatban egész jó minőségű, azért viszont kár, hogy a beérkező üzenetekre csak előre definiált válaszokkal reagálhatunk, illetve, hogy a hosszabb szövegeknek csak az elejét lehet elolvasni a készüléken.
Iránytű, zseblámpa, stopper, ébresztő, időzítő és naptár is található a rácsos/listás felépítésű főmenüben, a zenelejátszó az 1,5 GB szabad memóriába Bluetoothon lassan átmásolt muzsikákat képes megszólaltatni. A telefonon lévő Spotify távirányítható az óráról, arra viszont nincs lehetőség, hogy Spotify lejátszási listánk zeneszámai közvetlenül az óráról szólaljanak meg.
A Bluetooth 5.2 kapcsolat révén nemcsak TWS headset, hanem akár pulzusmérő pánt is csatlakoztatható, NFC hiányában azonban elbukjuk a fizetési lehetőséget, és a wifi adatátvitelről, valamint az eSIM-ről is le kell mondanunk.
Miket tud még?
Több, mint 100 féle mozgásformát támogat a szoftver, melyek közül hatot automatikusan is képes felismerni. Remek dolog, hogy az edzések előtti bemelegítésben és az utánuk következő nyújtás kapcsán is hathatós segítséget kapunk, illetve az edzés után regenerálódási pulzus mérésére is lehetőség nyílik.
Az 5.0-ról 5.5-re frissített TruSeen optikai pulzusmérő egész pontos, egy Polar pulzusmérő pánttal összevetve maximum 2-3 százalékos eltérést tapasztaltunk. A gyorsulásmérő hibátlanul teszi a dolgát, így például a csuklónk mozgatására késlekedés nélkül bekapcsol a kijelző, és mellesleg az AOD funkcióra sem lehet panaszunk.
Bár a GPS-vevő a drágább hasonló termékektől eltérően nem kettő-, hanem csak egycsatornás, villámgyorsan és stabilan pozicionál. Problémánk esetleg akkor lehet, ha magas házakkal sűrűn beépített szűk utcákban szeretnénk futni.
Mozgási szokásaink, kalóriafogyasztásunk és az aktuális időjárás függvényében személyre szabott sporttevékenységi javaslatokkal szolgál a Watch Fit 3, mely az elődeihez hasonlóan cikluskövető funkciót, Strava és Komoot támogatást is felvonultat, de például hőmérő, barométer és EKG nincs benne.
A 3.0-ról 4.0-ra továbbfejlesztett TruSleep technológia alvás közben nemcsak a pulzust és a véroxigénszintet, hanem a légzést is figyeli, és reggel részletes elemzéssel, hasznos tippekkel szolgál.
A sebesség nagyon rendben van, lassulással, döccenésekkel nem találkoztunk a teszt során. A 400 mAh kapacitású akkumulátor 7-10 napos üzemidővel kecsegtet, de az általunk a gyakorlatban tapasztalt 5-6 napos használati idő is sokkal barátságosabb, mint a sokkal drágább riválisok által biztosított 1-2 nap.
10 perc alatt akár 1 napos üzemidő is nyerhető, azért viszont kár, hogy vezeték nélküli töltés helyett csak egy olyan kábelt kapunk, melynek egyik vége régimódi USB-A portos, a másik pedig egyedi mágneses dupla érintkezős.
Konklúzió, árak
A Huawei Watch Fit 3 elsősorban azoknak ajánlható, akik el vannak ájulva az Apple okosórák dizájnjától, de azoknál sokkal olcsóbban szeretnének valami hasonló életérzést.
Azt azonban nem árt tudni, hogy a Watch Fit 3 egyfajta átmenetet képez a butább fitneszórák és a teljes értékű okosórák között, vagyis nem várható el tőle olyan széles szolgáltatási kör, mint például az Apple és Google szoftveres, általában jelentősen drágább igazi smartwatchoktól.
Szíjtól függően 60-70 ezer forintot kérnek el jelen tesztalanyunkért, vagyis feleannyit, mint amennyibe egy Apple Watch SE kerül, és 15-25 ezer forinttal kevesebbet, mint a nagyobb tudású körkijelzős Huawei Watch GT 4-ért.
Házon belüli olcsóbb alternatíva a 45 ezer forintos elődmodell, a hosszúkásabb kijelzős Watch Fit 2, illetve a 25 ezer forint ellenében jelentősen egyszerűbb kivitelű Band 9.
35-40 ezer forint magasságában jó vétel lehet a Redmi Watch 4, illetve 25 ezer forint körül a Xiaomi Smart Band 8 Pro, valamint a Samsung Galaxy Fit3 sem megvetendő portéka.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.