Az X (korábban Twitter) felületére írt bejegyzéssel küldött üzenetet Emmanuel Macron francia elnöknek Paul Barbaste, a francia Inclusive Brains vezetője. A készülék különlegessége, hogy a használatához nincs szükség műtétre.
Az ENSZ mesterséges intelligenciáról szóló csúcstalálkozóján, élőben mutatta be az Inclusive Brains nevű francia cég azt a technológiát, amely Elon Musk agy–számítógép interfészének, a Neuralinknek kíván konkurenciája lenni. A mesterséges intelligenciával működő cég eszközének használatához nincs szükség műtétre, így sokkal kevésbé kockázatos a használata.
Mint ismert, a Neuralink eszközét csak úgy lehet használni, ha egy műtét során a hozzá tartozó elektródákat beültetik a páciens agyába. Az elsődleges tesztek alapján a készülék nagyon jól működik, igaz, a sikerhez vezető út meglehetősen horrorisztikus volt.
Az Euronews beszámolója szerint a bemutató során a készüléken keresztül, agyhullámokkal és mozgással sikerült üzenni az X-en Emmanuel Macron francia elnöknek.
Az Inclusive Brains eszközét viselő Paul Barbaste, a cég társalapítója és technológiai igazgatója a fejét mozgatva tudta irányítani a számítógép egerének kurzorát, a megfelelő helyre pedig a gondolatai segítségével tudott kattintani. Az alábbi, Emmanuel Macronnak címzett üzenetet néhány percbe telt megírni. A hangulatjelet és a fényképet szintén a készülék viselője adta hozzá a bejegyzéshez.
Barbaste szerint az üzenetet gyorsabban is meg lehetett volna írni, ha nem élő demonstrációról lett volna szó. Mint elmondta, a teszt során a stressz miatt nehezen tudott koncentrálni, így az üzenet készítése is lassabban ment, mint ahogy egyébként menne neki.
A fenti bejegyzésben Macron elnök úgy reagált: ez a világ első olyan bejegyzése az X-en, amit csak gondolattal írtak és publikáltak.
Olivier Oullier, a cég alapító-vezérigazgatója szerint sikerült magasra állítani a mércét azzal, hogy a négyfős cég ilyen eredményt ért el. A szakember szerint ha egy ilyen stresszes környezetben működött a technológia, akkor azok, akik az otthonukban használnák, még hatékonyabban tudnának vele dolgozni. Oullier szerint az eszköz segíti azokat társadalmi integrációját, akik valamilyen okból – legyen az betegség vagy sérülés – mozgásképtelenné váltak, ezáltal sem dolgozni, sem kommunikálni nem tudnak. Ezek nélkül – mondta Oullier – az ember úgy érzi, kizáródott a társadalomból.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.