Egyelőre még csak az Egyesült Államokban érhető el a Google mesterséges intelligenciás keresése (AI Overview), de máris tele az internet a felhasználók panaszaival. Az új funkció esetenként meghökkentő, máskor bugyuta, megtévesztő, sőt veszélyes válaszokat ad a kérdésekre.
A Google összevonta a keresést a mesterséges intelligenciával: az AI Overview funkciót azért fejlesztette, hogy egyszerűbbé és gyorsabbá tegye az információk elérését. Az AI Overview úgy működik, hogy mesterséges intelligencia segítségével összefoglalja a keresési eredményeket, így a felhasználóknak nem kell a webhelyek hosszú listáját görgetniük, hogy megtalálják a keresett információt. Olyan termékként említik, amely „kiveszi a lábmunkát a keresésből”, bár a felhasználókat figyelmeztetik, hogy a funkció még csak kísérleti jellegű. Egy évnyi tesztelés után elérhető a felhasználók számára az AI Overview, igaz, egyelőre csak az Egyesült Államokban.
A felhasználók azonnal próbálgatni is kezdték, majd egymás után jelentek meg a kritikák a MI által szolgáltatott keresési eredményekkel kapcsolatban. Arra a kérdésre például, hogy miként lehet elérni, hogy a sajt jobban tapadjon a pizzához, a MI azt válaszolta: nem mérgező ragasztót kell használni. Konkrétizált is: körülbelül egynyolcad csészényi ragasztót kell adni a szószhoz, hogy ragadósabb legyen. A Sky News szerint a válasz valószínűleg egy régi, vicces Reddit-bejegyzésből származik, és természetesen nem szabad komolyan venni.
De a történelmet illetően is vannak még hiányosságok. A mesterséges intelligencia például azt állította, hogy a 42 amerikai elnök közül csak 17-en voltak fehérbőrűek, továbbá hogy Barack Obama volt amerikai elnök muszlim vallású. A háttérben az állhat, hogy amíg Obama hivatalban volt, számos valótlan összeesküvés-elmélet keringett arról, hogy a magát kereszténynek való elnök titokban gyakorolta az iszlám vallást.
Olyan feleletet is adott, hogy James Madison volt amerikai elnök 21-szer diplomázott a Wisconsini Egyetemen, hogy egy kutya játszott az NBA-ben, az NFL-ben és az NHL-ben, és hogy Batman egy zsaru. Az a válasz is érdekesnek mondható, amelyben az AI Overview 38 Celsius fokban határozza meg a biztonságos csirkesütési hőmérsékletet. Talán nem kell különösebb képzelőerő ahhoz, hogy átgondoljuk, milyen, akár az egészségünkre káros eredménnyel járna, ha valóban komolyan vennénk ezt a tanácsot.
Még napi kőevésre is buzdított a MI, a UC Berkeley geológusaira hivatkozva. Azt állította, hogy a kövek vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek jót tesznek az emésztésnek. Szerencsére annyit azért megjegyzett, hogy a kövek evése veszélyes is lehet.
A BBC megkereste az üggyel kapcsolatban a Google-t, és a keresőóriás szóvivője állította, hogy elszigetelt példákról van szó, és az AI Overview funkció általában jól működik. „A mesterséges intelligencia áttekintéseinek túlnyomó többsége kiváló minőségű információkat nyújt, linkekkel, amelyekkel mélyebbre áshat az interneten” – áll a cég közleményében. Ettől függetlenül, ahol politikai problémákat találnak, ott lépéseket tesznek, és finomítják a rendszert – ígérte meg a szóvivő.
Természetesen az ilyesfajta, a generatív mesterséges intelligencia által okozott „hallucinációk” nemcsak a Google MI-áját érintik, viszont a világ legnagyobb keresőmotorjaként igen nagy figyelem kíséri akár a legkisebb tévedést is, ráadásul ilyen nagy léptékben senki más nem használja az új technológiát. Ráadásul a Google sem ígérte, hogy az AI Overview azonnal tökéletes lesz, és még a „Generative AI is experimental” (a generatív mesterséges intelligencia kísérleti fázisban van) címkét is elhelyezi a válaszok alatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.