Visszahúzódott a Neuralink agyi chipjének néhány szála, rontva ezzel az eszköz kommunikációját. A cég szerint ez a 29 éves páciens egészségére nézve nem volt veszélyes.
Januárban ültette be először egy emberbe az agy-számítógép interfészét (BCI) az Elon Musk által alapított Neuralink – így megkezdődött az első, emberi agyba ültetett chip klinikai vizsgálata.
Ezután egy videót is közölt a cég a 29 éves Noland Arbaugh-ról, aki nyolc éve egy búvárbaleset következtében nyaktól lefelé lebénult. Noland később azt is elmondta, hogy egy egész éjszakán át játszott a Civilization 6-tal a chip segítségével.
Azzal nem lehet vádolni a Neuralinket, hogy túlzásba vinné a vizsgálat kommunikációját – március vége óta ugyanis most először árult el érdemi részleteket, és nem feltétlenül jó híreket.
A Neuralink azt közölte, egy hónappal a beültetést követően romlani kezdtek a chip funkciói. Ennek hátterében az állt, hogy az eszköz egyes szálai – melyekkel az ember agyához kapcsolják – elkezdtek visszahúzódni.
Hogy miért, azt a The Wall Street Journal szerint nem közölte a cég, csak annyit szögeztek le, hogy a mérnökök már orvosolták a problémát, és helyreállították az implantátum funkcionalitását.
A jelek szerint a férfit nem veszélyeztették a chip csökkent képességei, és a visszahúzódó szálat ellenére is tovább használhatta volna a chipet – de a The Wall Street Journal információi szerint korábban felmerült az eltávolítás lehetősége is.
A visszahúzódó szálak miatt romlottak a chip kommunikációs képességei, így az nem tudta olyan hatékonyan elvégezni a feladatát – jegyzi meg a The Guardian.
2023 őszén horrorisztikus részletek derültek ki arról, mi történt azokkal a kísérleti állatokkal, melyekbe beépítették a Neuralink chipjét – erről itt írtunk.
A cég nemrég igen szűkszavúan azt is közölte, hogy egy új chipje képes lehet a látás visszaállítására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.