Alapértelmezés szerint aktiválhatja a BitLocker lemeztitkosítást minden Windows-telepítésnél a Microsoft, ami biztonsági szempontból jó, teljesítmény tekintetében azonban okozhat problémákat.
Fontos változás jöhet a Windows 11-be idén, az operációs rendszer éves nagy frissítésének (24H2): a hírek ugyanis arról szólnak, hogy a rendszer telepítésekor ezentúl alapértelmezés szerint aktiválva lesz a BitLocker nevű lemeztitkosítás.
Mint a német nyelvű Deskmodder észrevette, az új Windows 11 egy megújított telepítővel is fog érkezni, mely kérdés nélkül megkezdi a lemezek titkosítását is a BitLockerrel. Ez nem az egyedüli változás: ezentúl ugyanis a legolcsóbb Windows 11, a Home változat is megkapja a BitLockert, szintén alapértelmezetten.
Ez a titkosítás gyakorlatilag feltörhetetlenné teszi a rendszert, akkor is, ha az eszköz – vagy csak a rendszermeghajtó – illetéktelen kezekbe kerül. Így az adatokat lehetetlen visszafejteni.
A jó hír, hogy a Gépházban lehetőség van a BitLocker kikapcsolására, az Adatvédelem és biztonság menüpontban, a Eszköztitkosítás opció alatt.
Ez pedig a mezei felhasználás esetében egyébként is megfontolandó lehet: mint a Neowin megjegyzi, a BitLocker szoftveres titkosítása (XTS-AES 128) sok esetben még a legerősebb SSD-k esetében is óriási teljesítményvesztéshez vezet. Arról nem is beszélve, hogy ha a felhasználó kizárja magát a rendszerből, és nem is mentette el a visszafejtési kulcsokat, lehetetlen bármilyen adatot visszanyerni.
A Deskmodder cikke alapján nem egyértelmű, hogy a telepítéskor a Windows felajánlja-e majd a titkosítást, és csak akkor alapértelmezett a dolog, ha mindenre igennel válaszol a felhasználó, vagy ez megkerülhetetlen lesz.
Azonban, ha valaki nem tárol bizalmas adatokat a számítógépén, érdemes lehet majd kikapcsolnia a BitLockert – ha máshogy nem, utólag.
Hogy milyen újdonságokat hozhat még az idei nagy Windows 11-frissítés, arról itt írtunk bővebben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.